Pozastavenie živnosti

Tento článok popisuje postup, ako si prerušiť živnosť.

Najskôr si treba kúpiť 4 € kolok. Kolok si zoberte so sebou na živnostenský úrad. Tam vyplníte žiadosť o pozastavenie prevádzkovania živnosti.

Do žiadosti napíšete dátum odkedy a dokedy chcete mať živnosť prerušenú. Živnosť sa dá prerušiť najmenej na 6 mesiacov a najviac na 3 roky. Po vyplnení a odovzdaní žiadosti a kolku budete čakať na rozhodnutie o pozastavení. To trvá asi týždeň.

Po prevzatí rozhodnutia o pozastavení živnosti treba s týmto rozhodnutím ísť na daňový úrad. Tam odovzdáte kópiu. Ak platíte preddavky na daň, pre istotu sa spýtajte, či ich nemusíte platiť počas pozastavenia živnosti. S najväčšou pravdepodobnosťou vám povedia, že preddavky musíte platiť aj počas prerušenia živnosti.

Potom choďte s rozhodnutím o pozastavení do sociálnej poisťovne. Tam sa môžete rozhodnúť, či si budete dobrovoľne platiť dôchodkové poistenie počas pozastavenia. Môžete ho platiť z ľubovoľného vymeriavacieho základu, napr. z minimálneho. Ak sa rozhodnete počas pozastavenia neplatiť dôchodkové poistenie, tento čas sa vám nezapočíta do dôchodku.

Ďalej treba s rozhodnutím o pozastavení ísť do zdravotnej poisťovne. Tam sa prihláste za dobrovoľného platiteľa zdravotného poistenia a budete platiť minimálnu sadzbu. Oni vám tam presne povedia, koľko to je.

To by malo byť všetko.

Praktická rada z vlastnej skúsenosti - pokiaľ môžete, dajte si začiatok pozastavenia živnosti na prvého v mesiaci a koniec na posledného v mesiaci. Lebo keď to budete mať od a/alebo do nejakého ľubovoľného dňa v mesiaci (ako som to mal ja od 8.10.), budete mať problém s vypočítavaním pomerných čiastok odvodov a všeličoho iného, keď niekde budete musieť vyplniť počet mesiacov podnikania, nebudete vedieť, či sa ten nedokončený kúsok mesiaca počíta ako celý mesiac, alebo čo, a podobne.

Posledná vec je, že pred uplynutím doby prerušenia môžete požiadať o predĺženie prerušenia o ľubovoľnú dobu. Tu už nie je stanovená minimálna doba, takže to môžete predĺžiť napr. o 1 mesiac, alebo koľko chcete. Zasa k tomu budete potrebovať 4 € kolok.

Keď budete mať pozastavenú živnosť nepretržite viac ako 6 mesiacov, môžete kedykoľvek požiadať o obnovenie živnosti, aj pred vypršaním pozastavenia.

Odoberajte najnovšie články a videá o podnikaní emailom!

Súvisiace témy: 

Komentáre

Dobrý deň, chcem sa

Dobrý deň, chcem sa spýtať, ak chcem prerušiť živnosť do 1 mesiaca, od začiatku prevádzkovania živnosti, t.j. ešte nie som zaregistrovaná na daňovom úrade. Musím sa ísť zaregistrovať a následne im oznámiť pozastavenie živnosti, alebo stačí sa ísť zaregistrovať na DÚ ako SZČO až po obnovení živnosti? Za Vašu skorú odpoveď ďakujem Ivana

Myslím, že by ste sa mali

Myslím, že by ste sa mali ísť aj tak zaregistrovať. Radšej choďte na DÚ, presne im vysvetlite situáciu a zariaďte sa podľa toho, ako vám povedia. Predídete tak prípadným problémom v budúcnosti.

Dobrý deň!Chcem sa

Dobrý deň!Chcem sa opýtať!Môj priateľ si podal žiadosť o prerušenie živnosti, ale odcestoval do zahraničia.Tak by som sa chcela opýtať či to za neho môžem vybaviť aj ja prostredníctvom splnomocnenia alebo to nieje možné.Žiadosť si podával pred 2 týždňami, na úrade mu však povedali, že o 2 týždne sa má zastaviť a podpísať prevzatie. V prípade, že mu to nebudem môcť prebrať ani so splnomocnením, čo sa stane. Ďakujem

Najlepšie by bolo ísť sa

Najlepšie by bolo ísť sa osobne, alebo aspoň telefonicky poradiť o veci priamo na živnostenský úrad. Ale v každom prípade si treba ísť doklad o pozastavení prevádzkovania živnosti prevziať a ísť s ním aj do soc. a zdrav. poisťovne a na daňový úrad.

predlzenie pozastavenia zivnosti

Dobry den,
mam pozastavenu zivnost do konca septembra, ale chcela by som predlzit pozastavenie do konca roka. Okrem zivnostenskeho uradu, kde o to poziadam s 200 korunovym kolkom, musim znovu ist na vsetky urady, ako socialka, danovy, zdravotka?

ked chcem znovu obnovit zivnost, co vsetko musim absolvovat?

predĺženie pozastavenia živnosti

Áno, predĺženie pozastavenia živnosti musíte nahlásiť na všetkých úradoch, ktoré ste vymenovali. Pri obnovení živnosti musíte na všetky tieto úrady nahlásiť jej obnovenie.

pozastavenie zivnosti pocas zavislej cinosti

Chcem pozastavit zivnost pocas zavislej cinnosti. V socialnej aj zdravotnej poistovni platim zo zavislej cinnosti. Na ktore z uvedenych 3 uradov - danove, socialna a zdravotna, treba ist? Staci poslat oznamenie postou? Dakujem.

pozastavenie živnosti

Treba ísť na všetky tri úrady. Myslím, že lepšie by bolo ísť tam osobne, pretože by sa mohlo stať, že budú chcieť vidieť originál rozhodnutia živnostenského úradu o pozastavení živnosti a ten budeš mať iba jeden, ktorý si budeš chcieť nechať pre seba. Takže im tam necháš kópiu a originál by si im iba ukázal(a), ak by ho chceli vidieť. Niekedy sú ale na úradoch ochotní, keď im najskôr zavoláš a spýtaš sa, či stačí, ak im poštou pošleš kópiu rozhodnutia, možno im to bude postačovať a nebudeš tam musieť ísť osobne.

Pozastavil som živnosť až

Pozastavil som živnosť až do konca r.2008 /od 1.11.2007/ . Podľa zákona musím zvýšiť svoj daňový základ o zásoby, pohľadávky, atď. Nič sa tam však nehovorí, čo s DPH /som platcom DPH/. Daňový základ zvýšiť o ceny nadobudnutých zásob s DPH? Mám aj registračnú pokladňu /už dlhšie odhlásenú/, ktorú som aj ponúkol na predaj ale neúspešne z dôvodu, že nie je možné ju softwarovo upraviť na prechod k EUR-u. Z toho dôvodu /ako aj z ďalšieho, že nie je schopná pracovať na vlastný akumulátor/ som ju vyradil z majetku ešte pred pozastavením živnosti. Sú v súvislosti s tým nejaké ďalšie moje povinnosti voči DÚ?
Ďakujem.

živnost

Dobrý deň,
ak mám živnosť a teraz ju chcem pozastaviť a od 1. marca sa chcem zamestnať, nebude to problém, keď ma nový zamestnávateľ od 1 marca nahlási ako zamestnanca a ja s papierom o pozastavení živnosti, pojdem na úrady až po 1 marci? Pretože viem, že pozastavenie trvá cca týžden. Aký by bol najvhodnejší dátum na pozastavenie živnosti? Mám tam dať 29.02.2008 alebo 01.03.2008?
Za radu vopred ďakujem

pozastavenie živnosti

Nebude to problém, len to treba nahlásiť čo najskôr (nie som si presne istý, ale myslím, že do 8 dní od pozastavenia). Čo sa týka dátumu, lepšie by bolo pozastaviť živnosť od 1.3.2008, čiže 29.9.2008 by ešte nebola pozastavená a 1.3.2008 by už bola pozastavená. Dôvody sú popísané v článku.

Dobry den chcela by som sa

Dobry den chcela by som sa opytat ze ci je mozne obnovit si zivnost ak ju mam pozastavenu na dva roky ale uz po mesiaci od pozastavenia by si si ju chcela opät obnovit.Alebo ci budem musiet pockat tych sest mesiacov.Dakujem.

tini30:

Obnoviť je možné až po 6 mesiacoch, pretože 6 mesiacov je minimálna možná dĺžka pozastavenia živnosti.

otazka je ci si mozem

otazka je ci si mozem pozastavenu zivnost na sest mesiacov obnovit uz po tretom mesiaci alebo musim pockat pol roka,a az potom moct zase podnikat. Ci sa neda obnovit skorej, a ked ano tak po akom case?

pozastavenie zivnosti resp. narok na podporu v nezamestnanosti

chcem pozastavit zivnost na 6 mesiacov.Mam narok na podporu v nezamestnanosti,ked som si platil poistenie v nezamestnanosti pocas celeho obdobia podnikania teda za posledne 4 roky? alebo musim uplne zrusit zivnost,aby mi vznikol narok na podporu v nezamestnanosti?.dakujem vopred

Re: Pozastavenie živnosti

Ako je to s výdavkami pri pozastaveni živnosti / február-august 2009/ s paušálnimi platbami za firemný mobil, s viazanosťou od 1.9.2007 do 31.8.2009, za mobilný telefón prihlásený u mob. operátora na firmu ? Prerušenie a obnovenie u operátora nie je možné. Mám najnižší paušál. Od 1.9.2009 budem v podnikaní pokračovať. Môžem paušálný poplatok stále odpisovať ako výdavok prevádzkovej réžie ?

Re: Pozastavenie živnosti

Dobry den.. Potrebujeme radu. Manzel ma od zajtrajsieho dna (31. marec) pozastavenu zivnost, nakolko praca mu velmi klesla a siel by do straty. Pozastavenu ju ma na sest mesiacov, co je minimalna doba zo zakona. Dnes ale dostal ponuku na pracu, kde potrebuje zivnost, prave s tym predmetom podnikania, co ma uvedeny na pozastavenej zivnosti. AKe je mozne riesenie v tejto situacii? Napadlo ma zrusit tu pozastavenu zivnost,ak je to vobec mozne pocas tychto siestich mesiacov, a zalozit si novu. Je vobec taketo nieco realizovatelne, alebo viete nejako pomoct? Dakujem.

Re: Pozastavenie živnosti

Ak si pozastavím živnosť na 6 mesiacov môžem sa prihlásiť na úrad práce ? mám nárok na podporu, ak som si platila odvody pravidelne 3 roky?

Pozastavenie živnosti vz. nova zivnost

Dobry den
Mam pozstavenu zivnost do septembra 09.
Mozem si ale pocas tej doby 6-tich mesiacov otvorit inu zivnost napr. s.r.o. a pod. alebo musim cakat do septembra?

Re: Pozastavenie živnosti

Dobry den
Pred cca 3 rokmi som pozastavila zivnost, nakolko som nastupila ako zamestnanec na zmluvu v CR.
Po troch mesiacoch pracovny pomer skoncil a obnovila som znova zivnost. Chyba, ktoru som sposobila, je ze som sa nejakych nedopatrenim neprihlasila do zdravotnej poistovne v SR. Od tej doby vlastne nemam ani hradene zdravotne poistenie. Ako by som mala dalej postupovat ? Ist sa zaregistrovat do poistovne a poziadat o vycislenie nedoplatku za dane obdobie ?

Dakujem.

Re: Pozastavenie živnosti

dobry den,chcem sa opytat ci sa da zivnost pozastavit aj spiatocne,teda niekolko mesiacov dozadu,kedze som tento rok z dovodu fin.krizy som nedostala ziadne zakazky.

Re: Pozastavenie živnosti plus dotácia

Dobrý deň.
Chcem prerušiť živnosť od.1.1.2010 na 6 mesiacov.
Môžem požiadať potom o dotáciu na podnikanie po 6.mesiacoch,
nakoľko jednu dotáciu som už mal a končí mi to 31.12.2009.
V zimnom období a počas krízy je to totiž neskutočne slabé.
Ak môžte poraďte prosím.Ja tu dotáciu využívam len na odvody.
Ďakujem

Re: Pozastavenie živnosti

Dobry den..
Chcem sa opytat ako postupovat pri pozastaveni zivnosti po narodeni dietata. Kedy prerusit zivnost, staci az po jasnom datume narodenia ci skor? dakujem

Re: Pozastavenie živnosti

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, máme se švagrem firmu s.r.o. a on je konatel a já společník, podíl 50- 50.
Teď se mi jedná o to že já bych chtěl prerušit nebo ukončit poměr s s.r.o., nevím jestli se dá u s.r.o. prerušit živnost společníka, když jestli to dobře chápu, živnostencké oprávnění má firma. Takže nevím jak s s.r.o. vystoupit a abych byl vymazán z obchodního registru.
Předem děkuji za odpevěď.

PS: Je to firma tu na slovensku ne v čechách.

Re: Pozastavenie živnosti

Pekny den, mam otazku. Som konatelka s.r.o. zaroven som tam zamestnana. Chcem odist na rok do UK, firma nebude podnikat ked budem prec. Druhym konatelom je otec, ktory nema na firmu cas a nechce sa jej venovat. Dnes firma funguje na minime.
Moje otazky su:
1, co bude najvhodnejsie urobit s s.r.o. Pozastavit? iba na zivnostenskom, co s danovymi vecami, socialkou, zdravotkou?
2, ja ako zamestnanec. mam si dat vypoved? alebo?
Dakujem za kazdu radu, pomoc.
Zelam pekny den.

Stránky

Dôležité: Dodržujte tieto pravidlá písania príspevkov a komentárov!