Fico: Daň pre firmy zvýšime až na 23%

23% daň

Premiér Fico vyhlásil, že daň z príjmu pre firmy by sa mala od budúceho roka zvýšiť zo súčasných 19% až na 23%.

Vláda tým chce získať od firiem do štátneho rozpočtu ďalších 366 miliónov eur.

Žiadna progresívna daň pre právnické osoby

Znamená to, že progresívna daň pre právnické osoby by sa nemala zaviesť. Namiesto toho by všetky právnické osoby platili daň z príjmu v rovnakej sadzbe 23%.

Progresívna daň pre fyzické osoby

Pre fyzické osoby by mala zostať základná sadzba dane z príjmu na úrovni 19%. Príjem nad zatiaľ oficiálne nešpecifikovanú sumu by mal byť progresívne zdanený vyššou sadzbou.

Uvažuje sa vraj o sadzbe až 25% pri príjme nad 3000 eur mesačne.

Tiež by sa mali zjednotiť maximálne vymeriavacie základy a to pravdepodobne na päťnásobku priemernej mzdy.

Zamestnávatelia nesúhlasia

Zástupcovia zamestnávateľov vyjadrili nesúhlasný postoj k pripravovaným zmenám. Podľa nich ide o nespravodlivé trestanie úspešných, ktorí vytvárajú pracovné miesta a dávajú ľuďom prácu.

Zdanenie dividend a podielov na zisku

Od roku 2012 sa zaviedla povinnosť platiť zdravotné odvody z dividend. Za dividendy sa pritom pre tento účel považujú aj podiely na zisku s.r.o., vyplatené spoločníkom.

Podľa ministra financií Kažimíra sa ešte rokuje o tom, či sa namiesto odvodov z dividend zavedie nová daň z dividend a podielov na zisku.

Dvojité zdanenie príjmov s.r.o.

Zavedenie takejto novej dane by vlastne znamenalo dvojité zdanenie príjmov s.r.o. Najskôr by s.r.o. zdanila svoj príjem 23% daňou z príjmu právnických osôb. Po vyplatení podielov na zisku by následne druhýkrát došlo k zdaneniu spoločníkov novou daňou z dividend a podielov na zisku.

Rozdielny meter na spoločníkov s.r.o. fyzické a právnické osoby

Ďalšou nespravodlivosťou by bol fakt, že daň z dividend by sa týkala iba spoločníkov, ktorí sú fyzickými osobami. Zdanenie dividend by sa netýkalo spoločníkov, ktorí sú právnickými osobami. To totiž nedovoľuje európska legislatíva.

Odoberajte najnovšie články a videá o podnikaní emailom!

Súvisiace témy: 

Dôležité: Dodržujte tieto pravidlá písania príspevkov a komentárov!