Ako neplatiť sociálne odvody z práce na dohodu

Ako neplatiť sociálne odvody z práce na dohodu

Nedávno sa odohrala pomerne humorná záležitosť.

Vládna strana schválila v parlamente novelu zákona o sociálnom poistení. Okrem toho, že táto novela zvyšuje odvody pre živnostníkov, zavádza aj novú povinnosť platenia odvodov z práce na dohodu.

Sľubovali si tým vyriešenie niektorých problémov a zvýšenie príjmov, ale namiesto toho si do zákona touto novelou zaviedli jednu veľkú dieru. Upozornil na ňu bývalý minister Mihál na svojom blogu.

Citát z blogu Jozefa Mihála:
---
Ak sa od januára 2013 zamestnáte na dohodu s tzv. nepravidelným príjmom – to je napríklad vtedy, keď vám bude podľa dohody zamestnávateľ vyplácať odmenu nie každý mesiac, ale povedzme raz za dva mesiace - poistné z príjmu na dohodu sa vypočíta a odvedie do Sociálnej poisťovne až po skončení dohody. Ak vaša dohoda bude na neurčitú dobu a neskončí “nikdy” – tak poistné z príjmu na dohodu nikdy do Sociálnej poisťovne neodvediete.
---

Či tento stav zákona budete chcieť nejako využiť alebo nie, je na vašom rozhodnutí. V každom prípade máte právo o ňom vedieť.

Musíte si ale byť vedomí toho, že aby ste odvody do sociálnej poisťovne z dohody nemuseli zaplatiť, dohoda sa nesmie nikdy ukončiť.

Ak sa dohoda ukončí, po jej ukončení musí zamestnávateľ doplatiť odvody za celé trvanie dohody.

Koho ešte poškodí táto novela

Okrem toho táto novela zákona uškodí aj ľuďom pracujúcim na dohody, ktorí majú len niekoľko rokov do dôchodku. Ak budú na dohodu zarábať malú sumu, budú platiť nízke dôchodkové odvody a tým pádom aj výška ich dôchodku bude nižšia, ako keby na dohodu vôbec nepracovali.

Novela tiež poškodí ženy, ktoré dostávajú rodičovský príspevok a popri tom pracujú na dohody. Štát v takom prípade za ne prestane platiť dôchodkové poistenie. Ak je ich príjem na dohodu nízky, ich odvody budú nižšie, ako by boli, keby nepracovali a odvody by za ne platil štát. To spôsobí, že ich budúce dôchodky a aj prípadné dávky v nezamestnosti budú nižšie, ako keby vôbec nepracovali.

Odoberajte najnovšie články a videá o podnikaní emailom!

Súvisiace témy: 

Komentáre

Re: Ako neplatiť sociálne odvody z práce na dohodu

Ak živnostník na základe príjmu nemusí platiť odvody do SP a neplatí zaň ani štát , tak živnostník nedostane PN, nezapočítava sa mu táto do dôchodku ? A ak si bude platiť dobrovoľne tak koľko aby mu bola vyplatená PN a započítaná odpracavaná doba do dôchodku./ z minima/

Re: Ako neplatiť sociálne odvody z práce na dohodu

aght - Dohodárov nezrušili, ale sťažili im podmienky tým, že musia platiť odvody.

lizbet - Áno, ak neplatí odvody, nedostane PN, ani sa mu to nezapočítava do dôchodku. Ak chce mať minimálnu PN a dôchodok, dobrovoľne môže platiť z minimálneho vymeriavacieho základu: Odovody SZČO

Re: Ako neplatiť sociálne odvody z práce na dohodu

Napadla mi ešte jedna situácia ako sa vyhnúť sociálnym odvodom.
Čo ak by som zamestnával na dohodu nezamestnaného, ktorý je evidovaný na úrade práce. Zarobil by napr. 135 € mesačne ( v jednom článku som čítal, že maximum je 140€ ) aby nestratil výhodu, že štát zaňho platí odvody.
V takom prípade by som už zaňho nemal žiadne výdavky alebo odvody? Platilo by to aj pre viac takýchto zamestnancov ?

Re: Ako neplatiť sociálne odvody z práce na dohodu

Nezamestnaný v súčasnosti nemôže zarobiť viac ako 143,40 €, aby ho nevyradili z evidencie úradu práce (aby mohol zostať evidovaný ako nezamestnaný).

Ale z práce na dohodu sa musia platiť aj za takéhoto nezamestnaného.

Zamestnať môžete aj viac takýchto zamestnancov. Ľubovoľné množstvo.

Re: Ako neplatiť sociálne odvody z práce na dohodu

Zdravim.
Ak je výplata v rozmedzí od 393 do 3.930 € mesačne, odvody do sociálnej poisťovne sú približne tretinu z tejto sumy t.j. 138,13 € až 1.381,39 - to je maximum.
To znamená, že ak budem mať mesačnú výplatu 4.000 € alebo 40.000 € sociálne odvody budú stále 1.381 €.
Moja otázka :
Zamestnám sa vo vlastnej sro na dohodu. Ak by som chcel na sociálnom ušetriť čo najviac, musel by som si vyplatiť 4.000 € a viac ( čím viac tým lepšie, tým viac by som ušetril ).
Je nejaké obmedzene pre prácu na dohodu čo sa týka výšky zárobku?
Príklad:
Ak by som si napísal zmluvu napr. 100€ na hodinu, odpracoval by som 100 hodín, prináležala by mi výplata 10.000 €. Ušetril by som na sociálnom. Dalo by sa to tak riešiť ?

Dôležité: Dodržujte tieto pravidlá písania príspevkov a komentárov!