Musíte uhradiť šek za zápis do registra obchodu a živností?

Register firiem

Otázka:

Prosím vás o radu. Práve mi prišiel šek na zaplatenie poplatku za zápis do registra obchodu a živností od firmy XY, s.r.o. Som povinný tento poplatok uhradiť?

Odpoveď:

Pokiaľ ste firmu XY, s.r.o. vy sami nepožiadali o zápis do ich registra, v žiadnom prípade nie ste povinní im nič platiť.

Toto sú firmy, ktoré sa tvária, ako keby viedli nejaké oficiálne registre, do ktorých je povinné registrovať firmy.

V skutočnosti je to ale iba zneužívanie neznalosti a strachu ľudí. Žiadna súkromná firma nevedie žiadny povinný register firiem.

Jediné dva oficiálne registre firiem sú Obchodný register Slovenskej Reupbliky (http://www.orsr.sk) a Živnostenský register Slovenskej Republiky (http://www.zrsr.sk). Tieto registre spravujú štátne inštitúcie - ministerstvo spravodlivosti a ministerstvo vnútra, a nie nejaká súkromná firma.

Do Obchodného registra sa musia povinne registrovať spoločnosti s ručením obmedzeným. Registrácia sa vykonáva na obchodnom súde. V žiadnom prípade registráciu nevykonáva nejaká súkromná firma. Ak ste si založili s.r.o., už ju určite máte zaregistrovanú v Obchodnom registri.

Do Živnostenského registra sa zapisujú živnosti, ale tento zápis vykonáva štát automaticky a zadarmo. To znamená, že ak ste si založili živnosť, nemusíte robiť vôbec nič pre jej zápis do Živnostenského registra. Bude tam zapísaná automaticky a zadarmo.

Za zápis do týchto štátom spravovaných registrov vám určite nikdy nepríde žiadny šek.

Tieto pofidérne firmy získavajú adresy firiem práve z vyššie uvedených oficiálnych štátom spravovaných registrov - obchodného a živnostenského registra. Na tieto adresy potom rozposielajú svoje šeky a dúfajú, že sa na to niekto chytí a zaplatí im.

Takže ak ste vy sami nepožiadali túto firmu o zápis do ich registra, nič im neplaťte. Ich šek môžete kľudne zahodiť do odpadkového koša.

Odoberajte najnovšie články a videá o podnikaní emailom!

Súvisiace témy: 

Komentáre

Dôležité: Dodržujte tieto pravidlá písania príspevkov a komentárov!