Súkromné auto v podnikaní na firemné/služobné účely

Pozor, uverejnili sme nový aktuálny článok: Auto v podnikaní: súkromné alebo firemné, čo si môžete dať do nákladov

V podnikaní je možné používať aj súkromné auto na firemné/služobné účely, ktoré nie je v majetku firmy. Do nákladov si môžeme dať pohonné hmoty a paušálne náhrady za každý kilometer jazdy. Viac sa dozviete v tomto článku.

Najneskôr do 30 dní od začatia používania súkromného auta na podnikateľské účely musíme túto skutočnosť nahlásiť na daňovom úrade. Staneme sa platiteľmi dane z motorového vozidla. Daňové priznanie pre daň z motorových vozidiel sa podáva až nasledujúci rok do konca januára.

Do nákladov si môžeme dať základnú náhradu 0,183 eura za každý kilometer jazdy. Okrem toho si môžeme dať do nákladov za každý kilometer jazdy cenu benzínu alebo nafty, vypočítanú podľa spotreby auta z technického preukazu a ceny nafty alebo benzínu v čase ich nákupu. Cenu benzínu alebo nafty môžeme preukázať dokladom o ich kúpe, alebo, ak doklad nemáme, použijeme cenu, ktorá bola platná v čase jazdy podľa Štatistického úradu.

Súvisiace témy: 

Odoberajte najnovšie články a videá o podnikaní emailom!

Komentáre

Re: Súkromné auto na podnikanie

Zdravim nevie mi niekto poradit?chcem zacat podnikat v MKD ale len ja sam na seba treba aj vtedy mat otvorenu s.r.o?a ked mam jeden kamion tak vlastne te to jednoduche alebo nie lebo mam moznost za par sup supravu mam super spediciu a chut robit ale len sam na seba bo uz nebudem robit niekomu otroka.s pozdravom Miroslav Kovac z Presova

Re: Súkromné auto v podnikaní na firemné/služobné účely

milanecek - vy ako zamestnanec ju nemusíte platiť. Ale mal by ju za vaše auto platiť váš zamestnávateľ. V každom prípade ale to nie je vaša povinnosť, ale jeho.

Pozrite si článok Daň z motorových vozidiel. Tiež je to tam uvedené pod nadpisom Kto platí daň bod 2 a):

(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
b) stála prevádzkareň alebo iná organizačná zložka osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.

Re: Súkromné auto v podnikaní na firemné/služobné účely

Dobrý deň, chcem sa informovať, či si mám auto prihlásiť na podnik. účely aj v tom prípade, že ho nepoužívam na tieto účely často, teda každý deň, ale napr. raz za dva týždne, poprípade raz za týždeň pri nákupe tovaru do obchodu. Oplatí sa mi to vôbec? Mohol by som si uplatňovať náklady za benzín, ak to auto nebude prihlásené?

Re: Súkromné auto v podnikaní na firemné/služobné účely

Nie som moc v obraze, viete mi poradiť, že či je to pre mňa výhodné? Budem si môcť uplatniť aj súkromné jazdy, či sa potom nejako pátra?
A dokedy by som si mal auto prihlásiť, keď mi živnosť platí od 1.4., do 30 dní od tohto dátumu alebo do 30 dní od podania žiadosti o živnosť alebo všeobecne do 30 dní, odkedy som ho začal používať na podnikanie (napr. prvá jazda bola už keď som si išiel vybaviť živnosť). A doklady si budem môcť uplatniť aj spiatočne? - napr. doklady za benzín už z februára.

Re: Súkromné auto v podnikaní na firemné/služobné účely

Ak budete jazdiť veľa, bude to pre vás výhodné. Ak málo, nebude to výhodné. Berte do úvahy, že za auto budete musiť platiť daň z motorových vozidiel, čo je cca 130 € ročne. Takže minimálne takúto sumu potrebujete ušetriť na dani z príjmu a na odvodoch uplatnením nákladov na auto, aby sa vám to oplatilo.

Súkromné jazdy sa nemôžu dávať do nákladov. Len jazdy na účely podnikania.

Prihlásiť auto na daňovom úrade musíte do 30 dní odo dňa, kedy auto začnete používať na podnikanie.

Stránky

Dôležité: Dodržujte tieto pravidlá písania príspevkov a komentárov!