Súkromné auto v podnikaní na firemné/služobné účely

Pozor, uverejnili sme nový aktuálny článok: Auto v podnikaní: súkromné alebo firemné, čo si môžete dať do nákladov

V podnikaní je možné používať aj súkromné auto na firemné/služobné účely, ktoré nie je v majetku firmy. Do nákladov si môžeme dať pohonné hmoty a paušálne náhrady za každý kilometer jazdy. Viac sa dozviete v tomto článku.

Najneskôr do 30 dní od začatia používania súkromného auta na podnikateľské účely musíme túto skutočnosť nahlásiť na daňovom úrade. Staneme sa platiteľmi dane z motorového vozidla. Daňové priznanie pre daň z motorových vozidiel sa podáva až nasledujúci rok do konca januára.

Do nákladov si môžeme dať základnú náhradu 0,183 eura za každý kilometer jazdy. Okrem toho si môžeme dať do nákladov za každý kilometer jazdy cenu benzínu alebo nafty, vypočítanú podľa spotreby auta z technického preukazu a ceny nafty alebo benzínu v čase ich nákupu. Cenu benzínu alebo nafty môžeme preukázať dokladom o ich kúpe, alebo, ak doklad nemáme, použijeme cenu, ktorá bola platná v čase jazdy podľa Štatistického úradu.

Odoberajte najnovšie články a videá o podnikaní emailom!

Súvisiace témy: 

Komentáre

Re: Súkromné auto na podnikanie

Zdravim nevie mi niekto poradit?chcem zacat podnikat v MKD ale len ja sam na seba treba aj vtedy mat otvorenu s.r.o?a ked mam jeden kamion tak vlastne te to jednoduche alebo nie lebo mam moznost za par sup supravu mam super spediciu a chut robit ale len sam na seba bo uz nebudem robit niekomu otroka.s pozdravom Miroslav Kovac z Presova

Re: Súkromné auto na podnikanie

zdravi mam jednu otazku.mam auto na splatky kupil som ho este nie ako zivnostnik.ja som vedeny ako drzitel vozidla.teraz mam zivnost a chcem sa opitat ci ho mozem pouzivat na podnikatelsku cinnost a co si mozem davat do nakladov.

Re: Súkromné auto na podnikanie

segi, áno, aj keď máš auto na úver alebo leasing, môžeš ho používať na podnikanie a platí pre teba všetko, čo je popísané v článku. Čiže do nákladov si môžeš dávať benzín a paušálne náhrady za každý kilometer jazdy.

Re: Súkromné auto na podnikanie

co vsetko v knihe jazd musi byt?a este ci to nieje limitovane km lebo do prace mam nejake 2km.a ci potrebujem niejake potvrdenie ak by som isiel niekde dalej zhanat zakazku ci jak to vlasne je.

Re: Súkromné auto na podnikanie

Musi tam byt datum, odkial, kam a pocet km. Nie je na to predpisana ziadna konkretna forma. Moze to byt napr. aj v tabulke v Exceli a na konci roka vytlacit na papier a zalozit do uctovnictva pre pripad kontroly. Pocet km urcite nie je limitovany a pokial viem, tak v podstate sa asi neda ani skontolovat, ci su tie cesty skutocne alebo nie. Zatial som aspon nepocul, ze by s tym mal niekto problem. Netreba mat ani bloky od benzinu - tie by bolo treba, ak by bolo auto v majetku firmy.

Re: Súkromné auto na podnikanie

to admin: ja tak viem, ze treba mat cca vydokladovane mnozstvo PHM blockami na pocet uvedenych kilometrov - na zaklade priemernej spotreby vozidla..ci mylim sa? (prosim o odpoved... )

Re: Súkromné auto na podnikanie

Náhrady za cestovné sa riadia podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov (40/2009 Z.z.). Toto je z § 7 "Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách", ods. 5:

(5) Cenu pohonnej látky preukazuje zamestnanec dokladom o kúpe pohonnej látky, z ktorého je zrejmá súvislosť s pracovnou cestou (ďalej len "doklad o kúpe"). Ak zamestnanec preukazuje cenu pohonnej látky viacerými dokladmi o kúpe, cena pohonnej látky sa môže vypočítať aritmetickým priemerom preukázaných cien. Ak zamestnanec nepreukáže cenu pohonnej látky dokladom o kúpe, na výpočet sa použije cena pohonnej látky, ktorá platila v čase nástupu na pracovnú cestu zistená Štatistickým úradom Slovenskej republiky (ďalej len "štatistický úrad").

Je tam jasne spomenutá možnosť, že sa cena pohonnej látky nepreukáže dokladom o kúpe, ale namiesto toho sa použije cena pohonnej látky, ktorá platila v čase nástupu na pracovnú cestu zistená Štatistickým úradom.

Re: Súkromné auto na podnikanie

to admin: Z vášho príspevku z 30. decembera 2010 stále niesom presvedčený, že živnostník môže používať pre výpočet cenu určenú Štatistickým úradom Slovenskej republiky. Pretože v § 1, ods.2 písmeno b) ani písmeno c) živnostníka nevidím. Jedine, že by to bolo písmeno a)"o ktorých to ustanovuje osobitný predpis". Potom sa pýtam aký predpis a či je v ňom vyslovene uvedený živnostník (SZČO).

Re: Súkromné auto na podnikanie

Zdravim, tiez som sa zo zaciatku potesil informacii, ktoru som nasiel na tejto stranke. Zopar blockov mi chyba a pomyslel som si, ze to bude statcit vydokladovat cenou z netu. Nasiel som vsak toto, kde doslo k zmene od 1.1.2008:

"Daňovník s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 cit. zákona, ktorý na cestovanie na iné miesto vykonávania podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti využíva vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, postupuje pri uplatňovaní výdavkov na spotrebované PHL podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov.
Podľa ustanovenia § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov platného do konca roku 2007 uvedený daňovník mohol uplatniť do daňových výdavkov náhradu za spotrebované PHL najviac do výšky ustanovenej v § 7 ods. 4 zákona o cestovných náhradách (resp. v § 15 cit. zákona, ak činnosť vykonával v zahraničí). Náhrada za spotrebované PHL sa do konca roku 2007 v nadväznosti na cit. ustanovenia uplatňovala do daňových výdavkov v závislosti od počtu najazdených kilometrov, ceny PHL platnej v čase použitia vozidla a spotreby PHL uvedenej v technickom preukaze. Z ustanovenia § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov platného do konca roku 2007 nevyplývala pre daňovníka povinnosť preukazovať výšku náhrady za spotrebované PHL dokladmi o nákupe PHL. Cenu PHL platnú v čase použitia vozidla mohol daňovník preukázať aj iným dokladom preukazujúcim túto cenu.

Od 1. 1. 2008 ustanovenie § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov bolo zmenené a to tak, že daňovník s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ktorý na cestovanie na iné miesto vykonávania uvedených činností využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní do daňových výdavkov výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase nákupu PHL. V nadväznosti na zákon o cestovných náhradách, na ktorý cit. ustanovenie odkazuje, od 1. 1. 2008 náhrada za spotrebované PHL sa uplatňuje do daňových výdavkov v závislosti od počtu najazdených kilometrov, ceny PHL platnej v čase nákupu PHL a spotreby PHL uvedenej v technickom preukaze vozidla. Znamená to, že od 1. 1. 2008 aj tí daňovníci, ktorí uplatňujú výdavky na spotrebované PHL podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov [rovnako ako daňovníci, ktorí postupujú podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona o dani z príjmov], spotrebu PHL preukazujú dokladmi o nákupe PHL."

Posledna veta jasne dokumentuje.

Re: Súkromné auto na podnikanie

chcem sa popitat ak auto som kupil na splatky predty ako som si urobyl zivnost a teraz ho zacnem pouzivat na podnikanie mozem tie splatky davat do nakladov ak auto splacam?

Re: Súkromné auto na podnikanie

segi, nie, ak auto nie je kúpené na firmu, ale na vás ako súkromnú osobu, tak splátky sa nemôžu dať do nákladov. Tiež sa nemôže dať do nákladov ani poistenie auta, ani servis, náhradné diely a pod. To by muselo byť auto v majetku firmy.

Keď je to súkromné auto, do nákladov sa môžu dať iba pohoné hmoty, paušálne náhrady a daň z motorových vozidiel. Nič iné.

Re: Súkromné auto v podnikaní na firemné/služobné účely

milanecek - vy ako zamestnanec ju nemusíte platiť. Ale mal by ju za vaše auto platiť váš zamestnávateľ. V každom prípade ale to nie je vaša povinnosť, ale jeho.

Pozrite si článok Daň z motorových vozidiel. Tiež je to tam uvedené pod nadpisom Kto platí daň bod 2 a):

(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
b) stála prevádzkareň alebo iná organizačná zložka osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.

Re: Súkromné auto v podnikaní na firemné/služobné účely

Neviem o tom, že by nejaký predpis prikazoval zaznamenávať stav tachometra. Ak má niekto inú informáciu, dajte prosím vás vedieť.

Iba v prípade uplatňovania 80 % paušálnych výdavkov na pohonné hmoty sa v zákone o dani z príjmov hovorí, že množstvo pohonných hmôt má byť "primerané počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia".

Ale okrem tohoto jedného prípadu neviem o tom, že by sa v nejakom predpise konkrétne hovorilo niečo o tachometri.

Re: Súkromné auto v podnikaní na firemné/služobné účely

Dobrý deň, chcem sa informovať, či si mám auto prihlásiť na podnik. účely aj v tom prípade, že ho nepoužívam na tieto účely často, teda každý deň, ale napr. raz za dva týždne, poprípade raz za týždeň pri nákupe tovaru do obchodu. Oplatí sa mi to vôbec? Mohol by som si uplatňovať náklady za benzín, ak to auto nebude prihlásené?

Re: Súkromné auto v podnikaní na firemné/služobné účely

Nie som moc v obraze, viete mi poradiť, že či je to pre mňa výhodné? Budem si môcť uplatniť aj súkromné jazdy, či sa potom nejako pátra?
A dokedy by som si mal auto prihlásiť, keď mi živnosť platí od 1.4., do 30 dní od tohto dátumu alebo do 30 dní od podania žiadosti o živnosť alebo všeobecne do 30 dní, odkedy som ho začal používať na podnikanie (napr. prvá jazda bola už keď som si išiel vybaviť živnosť). A doklady si budem môcť uplatniť aj spiatočne? - napr. doklady za benzín už z februára.

Re: Súkromné auto v podnikaní na firemné/služobné účely

Ak budete jazdiť veľa, bude to pre vás výhodné. Ak málo, nebude to výhodné. Berte do úvahy, že za auto budete musiť platiť daň z motorových vozidiel, čo je cca 130 € ročne. Takže minimálne takúto sumu potrebujete ušetriť na dani z príjmu a na odvodoch uplatnením nákladov na auto, aby sa vám to oplatilo.

Súkromné jazdy sa nemôžu dávať do nákladov. Len jazdy na účely podnikania.

Prihlásiť auto na daňovom úrade musíte do 30 dní odo dňa, kedy auto začnete používať na podnikanie.

Stránky

Dôležité: Dodržujte tieto pravidlá písania príspevkov a komentárov!