Živnosť - podnikateľský alebo súkromný účet

Obrázok používateľa Pavol Varhaník

Otázka:

Ak mám živnosť, je bezpodmienečne nutné mať založený zvlášť podnikateľský účet?

Môžem na podnikanie používať aj môj súkromný bežný účet?

Odpoveď:

Ak máte živnosť, nie je bezpodmienečne nutné mať podnikateľský účet. Ak chcete, môžete na podnikanie používať aj váš súkromný bežný účet.

Avšak nie je to príliš praktické riešenie. Budete mať zbytočne pomiešané súkromné a firemné peniaze.

Taktiež budete zbytočne ukazovať vaše súkromie - výpisy z vášho súkromného účtu - účtovníkovi, ktorý vám bude spracovávať účtovníctvo.

Napriek tomu, že to nie je povinné, aj tak je podľa môjho názoru pre živnostníka lepšie mať na podnikanie zvlášť podnikateľský účet.

Pamätajte tiež na to, že všetky účty, ktoré budete používať v podnikaní, musíte nahlásiť daňovému úradu (na základe § 67 zákona o správe daní).

Účet alebo účty, ktoré už máte založené, keď sa prihlasujete na daňový úrad, nahlásite hneď pri prihlásení.

Účty, ktoré si založíte neskôr, musíte potom nahlásiť do 30 dní.

Ak účet zrušíte, túto skutočnosť musíte tiež nahlásiť na daňový úrad do 30 dní.

Súvisiace témy: 

Odoberajte najnovšie články a videá o podnikaní emailom!

Komentáre

Re: Živnosť - podnikateľský alebo súkromný účet

Dobry den, prosim o informaciu: Kedze som zila vo Velkej Britanii, mam tam zalozeny bankovy ucet. Teraz som si zalozila zivnost a moja hlavna cinnost je poskytovanie administrativnych a marketingovych sluzieb pre organizaciu vo Velkej Britanii (pre ktoru som doteraz pracovala ako zamestnanec). Mozem pouzivat anglicky bankovy ucet na podnikanie? Ak ano, mam to niekam nahlasit? Vdaka!

Dôležité: Dodržujte tieto pravidlá písania príspevkov a komentárov!