Živnosť - podnikateľský alebo súkromný účet

Účet

Otázka:

Ak mám živnosť, je bezpodmienečne nutné mať založený zvlášť podnikateľský účet?

Môžem na podnikanie používať aj môj súkromný bežný účet?

Odpoveď:

Ak máte živnosť, nie je bezpodmienečne nutné mať podnikateľský účet. Ak chcete, môžete na podnikanie používať aj váš súkromný bežný účet.

Avšak nie je to príliš praktické riešenie. Budete mať zbytočne pomiešané súkromné a firemné peniaze.

Taktiež budete zbytočne ukazovať vaše súkromie - výpisy z vášho súkromného účtu - účtovníkovi, ktorý vám bude spracovávať účtovníctvo.

Napriek tomu, že to nie je povinné, aj tak je podľa môjho názoru pre živnostníka lepšie mať na podnikanie zvlášť podnikateľský účet.

Pamätajte tiež na to, že všetky účty, ktoré budete používať v podnikaní, musíte nahlásiť daňovému úradu (na základe § 67 zákona o správe daní).

Účet alebo účty, ktoré už máte založené, keď sa prihlasujete na daňový úrad, nahlásite hneď pri prihlásení.

Účty, ktoré si založíte neskôr, musíte potom nahlásiť do 30 dní.

Ak účet zrušíte, túto skutočnosť musíte tiež nahlásiť na daňový úrad do 30 dní.

Odoberajte najnovšie články a videá o podnikaní emailom!

Komentáre

Re: Živnosť - podnikateľský alebo súkromný účet

Môže to tak byť. Ešte by som vám radil pozrieť si aj ponuku podnikateľských účtov vo vašej banke. Podnikateľské účty majú už väčšinou v základnom poplatku zahrnuté väčšie množstvo pohybov na účte, kartu, prípadne iné služby, za ktoré by ste pri bežnom účte museli platiť zvlášť. Záleží to od konkrétnej banky. Niekedy je výhodnejší podnikateľský účet, niekedy bežný. Treba si to porovnať.

Re: Živnosť - podnikateľský alebo súkromný účet

Dobry den, prosim o informaciu: Kedze som zila vo Velkej Britanii, mam tam zalozeny bankovy ucet. Teraz som si zalozila zivnost a moja hlavna cinnost je poskytovanie administrativnych a marketingovych sluzieb pre organizaciu vo Velkej Britanii (pre ktoru som doteraz pracovala ako zamestnanec). Mozem pouzivat anglicky bankovy ucet na podnikanie? Ak ano, mam to niekam nahlasit? Vdaka!

Re: Živnosť - podnikateľský alebo súkromný účet

Dobry den,

viete mi prosim poradit ako ci mozem  urobit bankovy prevod z podnikatelskeho uctu na sukromny ? S tym, ze tieto peniaze potom budem pouzivat na sukromne naklady - nie na podnikatelske ? alebo je lepsie si vybrat peniaze v hotovosti z podnikatelskeho uctu ?

Dakujem

Re: Živnosť - podnikateľský alebo súkromný účet

Dobry den,

moze pravnicka osoba s.r.o., (v ktorej je jeden konatel), vyuzivat osobny bankovy ucet konatela pre podnikatelske ucely tejto s.r.o.? Prikazuje nejaky zakon, ze pravnicka osoba s.r.o. musi mat v banke otvoreny firemny ucet a pouzivat v uctovnictve vyhradne iba firemny ucet?

dakujem za odpoved

Dôležité: Dodržujte tieto pravidlá písania príspevkov a komentárov!