O pridelení dotácie na podnikanie bude rozhodovať výbor pre otázky zamestnanosti: Prečo je to hlúposť

Výbor pre otázky zamestnanosti rozhoduje o dotácii na podnikanie

Pred chvíľou na tlačovej besede ministerstvo práce predstavilo svoj zámer vytvoriť takzvané výbory pre otázky zamestnanosti, ktoré budú individuálne posudzovať každú jednu žiadosť o príspevok na podnikanie (príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť).

V praxi to bude vyzerať tak, že váš podnikateľský plán bude posudzovať výbor.

Ak výbor usúdi, že ide o podnikanie, ktoré je perspektívne a potrebné v danom regióne, pridelí vám dotáciu. Ak usúdi, že to perspektívne nie je, dotáciu vám nepridelí.

Výbory budú existovať pri každom úrade práce. V každom výbore bude 11 ľudí. Mali by to byť zástupcovia úradu práce, zamestnávateľov, samosprávy a odborov.

V čom je problém?

Problém je zásadný. Neexistujú totiž žiadne jednoznačné kritériá, podľa ktorých majú výbory rozhodovať o pridelení alebo nepridelení príspevku na podnikanie.

Rozhodovanie tak bude závisieť iba na ich ľubovôli.

Podľa ministerstva vraj budú posudzovať, či je v danom regióne dopyt po živnostníkoch, ktorí budú podnikať v tej-ktorej konkrétnej činnosti.

Ale ako to budú posudzovať? Na základe akých údajov?

To si pri každom žiadateľovi o príspevok dajú vypracovať nejakou nezávislou agentúrou prieskum trhu, či je o služby takéhoto živnostníka záujem?

Určite nie.

Ako nejaký výbor môže objektívne vedieť, či bude o takého živnostníka v regióne záujem?

Na základe čoho sa budú rozhodovať?

Na základe vlastných pocitov?

Na základe osobných sympatií aleb antipatií voči žiadateľovi?

Na základe toho, či je žiadateľ s niekým z členov výboru kamarát alebo rodina?

Na základe politickej príslušnosti?

Členom každého výboru má byť okrem zamestnancov úradu práce aj riaditeľ každého úradu práce. Ale ktorý zamestnanec si vo výbore dovolí hlasovať inak, ako hlasuje jeho riaditeľ?

Je to hlúposť

Tento spôsob rozhodovania prostredníctvom výborov považujem za hlúpy z toho dôvodu, že nie je vôbec objektívny. Naopak, je absolútne subjektívny.

Oveľa lepším riešením by bolo zákonom definovať presné kritériá, ktoré musí uchádzač o príspevok na podnikanie splniť. Po ich splnení by mu automaticky vznikol nárok na pridelenie príspevku.

Napríklad: musí byť nezamestnaný aspoň 6 mesiacov, nesmel podnikať v posledných 24 mesiacoch, zaviaže sa podnikať po dobu aspoň 24 mesiacov po pridelení príspevku.

To by boli jednoznačné kritériá, pri ktorých by nemohli vzniknúť žiadne pochybnosti, či uchádzač mal alebo nemal nárok na pridelenie príspevku. Neboli by potrebné žiadne výbory a nič by nezáviselo na subjektívnych dojmoch a pocitoch nejakých ľudí, ktorí ktovieakým spôsobom dostali miesto vo výbore.

Odoberajte najnovšie články a videá o podnikaní emailom!

Komentáre

Re: O pridelení dotácie na podnikanie bude rozhodovať výbor...

...sú predsa jasné kritériá, podľa čoho bude daný výbor posudzovať. keď som v roku 2001 žiadala o dotáciu v našom malom meste to fungovalo takto... kto viac zaplatil, no a ja som ešte k tomu poprosila známeho aby sa mňa "prihovoril"! a žiaľ, takisto to bude aj teraz!!! sme predsa slováci ... no coment

Re: O pridelení dotácie na podnikanie bude rozhodovať výbor...

Dobry den,prosim vas min.tyzden mi schvalili podnikatelsky prispevok,o ktory som poziadala v novembri 2012. Preco nemozem z prispevku hradit zdravotne poistenie? Kamaratka,ktora o prispevok poziadala vo februari 2012 z toho mohla hradit zdravotne poistenie. Alebo mi pan,ktory mi vyhotovil podnikatelsky zamer podal nespravnu informaciu?
Chcem sa este spytat...28.12.12 som si zalozila podnikatelsky ucet,kvoli tej dotacii,ale este som ju neobdrzala na ucet...tu na vasej stranke som sa ale docitala,ze musim ten podn.ucet nahlasit do 15 dni na danovom,co teraz?
Dakujem za odpoved

Re: O pridelení dotácie na podnikanie bude rozhodovať výbor...

Dobrý deň, tak musím potvrdiť, že pán, čo Vám robil podnikateľský zámer Vás uviedol do omylu. Som roky členom komisie a pri posudzovaní projektu trvám na tom, aby z príspevku bola hradená začná časť povinných odvodov. Vždy im vysvetľujem, že aj keď sa nebude dariť, nech majú "z krku" aspoň povinné platby a nech sa z tohoto titulu nezadlžujú. Čo sa týka príspevku, ak ste podpísali dohodu s ÚP, trvajte na tom, aby Vám ich bezodkladne poslali. Vy keď dohodu porušíte, budú Vás sankcionovať. To isté musí platiť aj pre druhú zmluvnú stranu. Ak podpísali dohodu, finančne nekrytú, t.j. ak nemajú peniaze, to je ich problém a príspevku sa môžete domáhať súdnou cestou. Zákon musí platiť aj pre štát, resp. jeho zástupcov.

Re: O pridelení dotácie na podnikanie bude rozhodovať výbor...

Dobrý deň pán Varhanik,

absolvovala som seminár podnikania, ktorý je podmienkou pri žiadosti o príspevok v podnikaní, ale pri príprave podnikateľského plánu som zistila, že na podnikanie v oblasti strihania psov nie je poskytnutý príspevok. Nevedela som o takýchto výnimkách. Je to tak?

Dôležité: Dodržujte tieto pravidlá písania príspevkov a komentárov!