Ako si vypočítate daň z príjmu, ak si uplatňujete paušálne výdavky

Ak podnikáte ako fyzická osoba - SZČO, živnostník, môžete si namiesto reálnych výdavkov uplatniť pri výpočte dane paušálne výdavky.

Výška paušálnych výdavkov je stanovená na 40% z vašich príjmov.

Pre príjmy v roku 2013 a neskôr maximálna výška paušálnych výdavkov môže byť najviac 5040 eur za rok. Pre príjmy do roku 2012 nie je maximálna výška paušálnych výdavkov obmedzená.

Ak ste nepodnikali celý rok (2013 a neskôr), môžete si uplatniť paušálne výdavky vo výške najviac 420 eur za každý mesiac, v ktorom ste podnikali.

Podľa staršej legislatívy boli paušálne výdavky pre remeselné živnosti 60%. Nové zákony ale túto výhodu zrušili.

Pre všetky živnosti - remeselné aj neremeselné - platí rovnaká výška paušálnych výdavkov 40%.

Výpočet dane z príjmu a paušálne výdavky

Pre výpočet dane s použitím paušánkych výdavkov budete potrebovať tieto údaje:

  • Sumu všetkých príjmov (príjem)
  • Sumu zaplatených odvodov do sociálnej poisťovne (SP)
  • Sumu zaplatených odvodov do zdravotnej poisťovne (ZP)

Najskôr si vypočítate výšku 40% paušálnych výdavkov:
paušálne výdavky = príjem * 0,4

Ak ide o príjem z roku 2013 a neskôr a vyšli vám paušálne výdavky viac ako 5040 eur, platí obmedzenie paušálnych výdavkov na 5040 eur. Teda vaše paušálne výdavky budú 5040 eur. Ak ste nepodnikali celý rok (2013 a neskôr), maximálna výška paušálnych výdavkov je 420 krát počet mesiacov, v ktorých ste podnikali.

Potom si vypočítate základ dane (základ):
základ = príjem - paušálne výdavky - SP - ZP

Od základu dane odpočítate nezdaniteľné časti na daňovníka, na manželku/manžela a na dobrovoľné dôchodkové sporenie.

19% z výslednej sumy je vaša výsledná daň:
daň = (základ - nezdaniteľné časti) * 0,19

(Ak máte nárok na daňový bonus, ten si ešte odpočítate od tejto výslednej dane.)

Tento postup výpočtu dane je iba orientačný. Presný výpočet zohľadňujúci všetky vaše osobné špecifiká konzultujte so svojím účtovníkom.

Ďalej vám odporúčam: 

Súvisiace témy: 

Odoberajte najnovšie články a videá o podnikaní emailom!

Komentáre

Re: Výpočet dane SZČO a paušálne výdavky

Dobrý deň, za akých okolností je vhodné alebo možné si uplatniť paušálne výdavky a čo je ich opakom? Ja pracujem v oblasti služieb na živnosť a moje výdavky sú mobil a zdravotka (zatiaľ) . Môžem si ich uplatniť ako paušálne výdavky aby som nemusel nič dokladovať? Čo v prípade , že si potrebujem zadovážiť napríklad: pracovný notebook alebo telefón. Čo s takýmito výdavkami? A vo všeobecnosti, čo všetko sa dá považovať alebo zahrnúť do skupiny výdavok / paušálny výdavok. Napr. energie , ktoré miniem pri práci s počítačom sa tiež môže rátať ako takýto výdavok alebo nájomné ktoré platím za pracovné priestory, alebo financie minuté na stravu, oblečenie? Vopred sa ospravedlňujem za záplavu otázok, čerstvo začínam so živnosťou a verím , že tieto otázky trápia mnohých, ktorí sú na tom podobne ako ja. Vopred ďakujem za Vaše odpovede.

Re: Výpočet dane SZČO a paušálne výdavky

Dobrý deň,
od apríla do decembra r. 2012 som pracovala v istej firme na živnosť, skutočné výdavky som v podstate nemala, takže pri daňovom priznaní budem uplatňovať paušálne výdavky. Príliš sa mi tá živnosť neoplatila, za tých deväť mesiacov som zarobila 3100 eur, z toho som odrátala 40 percent a tiež sumu, ktorú som zaplatila do ZP. Základ dane mi vyšiel na 1848 eur. Chcela by som sa spýtať, či aj v tomto prípade sa dá tento základ dane znížiť o nezdaniteľnú časť, trochu sa mi to nezdá, ak by som odrátala tých 3559 eur, tak som v mínuse.
Za odpoveď Vám vopred ďakujem.

Re: Výpočet dane SZČO a paušálne výdavky

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať. Idem si prvýkrát robiť daňové priznanie. Doteraz si priateľ robil s reálnymi výdavkami. Ja som si teraz všimla, že by preňho bolo lepšie uplatniť paušálne nakoľko mal väčšie príjmy ale má veľmi málo reálnych výdavkov. Spočítala som si reálne výdavky ktoré vychádzajú len nejakích 4000 Eur čo je málo pri jeho príjmov. A tak som si následne vyrátala paušálne 40 % z jeho príjmov čo mi dalo už nejakích 10 000 Eur čo je lepšie. Takže by bolo pre neho výhodnejšie použiť paušálne. Ale nie je mi jasné keď tam ešte potrebujem aj sumu ktorú za rok zaplatil na sociálne a zdravotné poistenie ja som išla podľa jeho reálnych výdavkov podľa pohybov na účte. Teraz si nie som istá či to takto môžem spraviť alebo aj tam sa dá len nejaká sumu ktorá v skutočnosti nebola odvedená? Mám z toho troška šalát.
A ešte sa chcem spýtať bol tu rozpísaný postup na výpočet pri paušálnych výdavkoch.
A ak by som sa predsa rozhodla pre reálne výdavky tak aký postup tam? viem, že si musím spočítať príjmy a výdavky a čo potom Ďalej?
Ospravedlňujem sa za toľko otázok ale chcem mať vo všetkom jasno aby som to v budúcnosti vedela.

Ďakujem Vám pekne vopred za odpoveď.

Re: Výpočet dane SZČO a paušálne výdavky

dobrý deň, aj ja by som mala 2 otázky ohľadom uplatnenia paušálnych výdavkov. Som SZČO, chcem si spraviť DP tak, že si uplatním paušálne výdavky. 1. Mám povedzme 10 faktúr (za 10000,-) ale nie všetky mám uhradené (len 9000,-). V takomto prípade si zdaním všetky príjmy alebo len skutočne uhradené? 2.Čo v prípade, že mi niekto vyrovná tak faktúru, že jej časť sa uhradí formou vzájomného zápočtu? Napr. fa je na 1000,- ale ja dostanem na účet len 800,-, lebo 200,- EUR som si vyrovnala od odberateľa vzájomným zápočtom -ale do príjmov si zarátam celú sumu, tých 1000,- EUR však ?
Ďakujem za odpoveď

Re: Výpočet dane SZČO a paušálne výdavky

Dobry den,
Ja by som sa chcel spytat, ktore polozky sa zapocitavaju do danoveho priznania.
Ci je dolezite za ktore obdobie to bolo (za rok 2012) alebo kedy to prislo/odislo z uctu. Napr ci mam zapocitat zdravotne za december 2011, ktore som zaplatil az v januari 2012 v danovom priznani za 2012 alebo nie.. resp ci mam zapocitat zdravotne za december 2012 (kedze zdravotne sa plati vzdy do 8.dna nasledujuceho mesiaca).
Rovnako ma zaujimaju aj faktury. Ci je dolezity datum kedy to prislo na ucet, alebo za ake obdobie, alebo vystavenie faktury alebo cislo faktury

DAKUJEM

Re: Ako si vypočítate daň z príjmu, ak si uplatňujete...

Dobrý deň,chcem sa opýtať,či budem postupovať správne pri paušálnych výdavkoch.Som SZOČ od 1.1.2013 po celý rok,lenže pracujem tak pol roka potom mám pauzu,ale živnosť neprerušujem takže
príjem za rok 2013 bol 5096eur približne vynásobil som to x 0,4 ´=2038,4
a pripočítala som k výdavkom odvody do ZP´=605,22 takže mi vyšli výdavky 2643,62
čiastkový ZD je potom 5096-2643,62=2452,38 ....je to správne??? Odvody do socialky za seba neplatím.
nezdanitelná čast na manzela.. je okolo 3754,96asi... takže dan je 0,00
Postupovala som správne???
Ešte sa chcem opýtať,mala som brigádničku za ktorú som platila ZP aj soc.odvody,dá sa to pri týchto paušálnych výdavkoch použiť?????

Re: Ako si vypočítate daň z príjmu, ak si uplatňujete...

Dobrý deň, mám živnosť popri zamestnaní (nevenujem tomu momentálne veľkú aktivitu a uplatňujem paušálne výdavky), chcem nakupovať tovar od občanov-nepodnikateľov a predpokladám, že by to fungovalo väčšinou bez zmluvy. Jednalo by sa o ručne robené dekoratívne predmety, je možné že aj použité, či už vyrobené priamo predávajúcim alebo neznámeho pôvodu (v prípade použitého tovaru). Platby za nákup výrobkov by boli vykonávané väčšinou v hotovosti (staré babičky asi ani účet nemajú). Pri paušálnych výdavkoch nepotrebujem nijako dokladovať nákup-pôvod tovaru ?  Stačí keď si budem viesť skladovú evidenciu a príjmy ?  Ďakujem za odpoveď.

Dôležité: Dodržujte tieto pravidlá písania príspevkov a komentárov!