Voľné živnosti

Sledujte môj video kanál:

Voľné živnosti - najčastejší druh živností

Voľné živnosti sú najrozšírenejším druhom živností.

Okrem voľných existujú ešte remeselné a viazané živnosti.

Na prevádzkovanie remeselných a viazaných živností musíte preukázať odbornú spôsobilosť

Aby ste mohli prevádzkovať remeselnú alebo viazanú živnosť, musíte spĺňať určité špecifické požiadavky na odbornú spôsobilosť. Požiadavky sa väčšinou týkajú vzdelania a praxe.

Na prevádzkovanie voľných živností žiadnu odbornú spôsobilosť nepotrebujete

Na prevádzkovanie voľnej živnosti ale nemusíte spĺňať žiadne takéto požiadavky. Na vašej odbornej spôsobilosti, vzdelaní ani praxi pri voľných živnostiach nezáleží.

Na prevádzkovanie voľnej živnosti nie je potrebná:

  • Žiadna odborná spôsobilosť
  • Žiadne vzdelanie
  • Žiadna prax

Zoznam voľných živností

V zákone neexistuje žiadny zoznam voľných živností a preto pod ne spadajú všetky podnikateľské činnosti, ktoré nepatria medzi remeselné alebo viazané živnosti a nepatria ani medzi činnosti, ktoré podľa živnostenského zákona nie sú živnosťou.

Keďže v zákone neexistuje žiadny zoznam voľných živností, môžete si vymyslieť akúkoľvek činnosť, v ktorej chcete podnikať a to môže byť vaša živnosť.

Existuje zoznam odporúčaných označení voľných živností (nájdete ho pod týmto článkom), ktorý vydáva ministerstvo vnútra a z času na čas ho aktualizuje. Tento zoznam obsahuje názvy voľných živností tak, ako ich odporúča ministerstvo.

Tento zoznam nie je záväzný.

V každom prípade vám ale môže pomôcť, ak rozmýšľate nad tým, ako sformulovať názov činnosti, v ktorej plánujete podnikať.

Zoznam obsahuje skutočne veľké množstvo činností. Je veľká pravdepodobnosť, že to, v čom chcete podnikať sa nachádza v tomto zozname. Aspoň nebudete musieť vymýšľať nejaký špeciálny názov tejto činnosti, keď sa už v tomto zozname táto činnosť nachádza.

Stačí, keď si názov činnosti prevezmete z tohoto zoznamu a máte po starostiach.

V tomto videu a článku ste sa dozvedeli

Voľné živnosti sú také, pri ktorých nemusíte preukazovať vašu odbornú spôsobilosť, vzdelanie ani prax.

V zákone neexistuje zoznam voľných živností. Voľnou živnosťou môže byť akákoľvek činnosť, ktorá nepatrí medzi remeselné alebo viazané živnosti, ani medzi činnosti, ktoré podľa živnostenského zákona nie sú živnosťou.

Pri výbere názvu pre vašu voľnú živnosť vám pomôže zoznam odporúčaných označení voľných živností, ktorý vydáva ministerstvo vnútra. Nájdete ho aj pod týmto videom a článkom.

Zoznam odporúčaných označení voľných živností nájdete v nasledujúcom dokumente. Dokument si môžete zväčšiť na celú obrazovku kliknutím na tlačidlo Tlačidlo Celá obrazovka vpravo dole pod dokumentom.

Odoberajte najnovšie články a videá o podnikaní emailom!

Komentáre

preprava tovaru

Dobry den,volam sa Tomas mam 21 rokov,a chcel by som v buducnosti podnikat v oblasti prepravy tovaru...no a kedze tato zivnost je zivnost volna ktora nevyzaduje splnenie osobitnych podmienok....ale len vseobecnych...ako je vek 18rokov a tak dalej.....no zaujimalo by ma najma,ze co mi vlastne treba predlozit ako odbornu sposobilost,ci mi staci len vodicsky preukaz...alebo vlastne ani nemusim nic predkladat.A zaujimalo by ma co vlastne musim urobit ak chcem prevadzovat takuto zivnost....za pochopenie a vasu odpoved vopred dakujem...

Re: voľná živnosť

Dobý deň,
Rada by som sa opýtala,ak by som si chcela založiť živnosť na tzv. rýchle občerstvenie spadá to pod voľnú živnosť?

ďakujem

Tlmočnícke a prekladatelske sluzby

Ako je to so založením živnosti na tlmocnicke a prekladatelske sluzby? Spada do kategorie viazane živnosti? Ako je to s prvym zalozenim zivnosti vo vztahu k socialnej poistovni?
Vdaka.

Dobrý večer ja by som sa

Dobrý večer ja by som sa chcela opýtať, že ked mám volný živnosť-veľkoobchod maloobchod v rozsahu voľnej živnosti,sprostredkovanie služieb... či môžem robiť aj ako predavačka.Jedna známa mi povedala že to nemôžem .Proradte mi či naozaj je to tak alebo nie. Mám rozšíriť živnosť?

predavačka

Prácu predavačky tie tvoje druhy činností asi nepokrývajú. Treba rozšíriť.

Dobry večer

Môj rodinný príslušník má obchod aj ja mu tam zviknem vypomáhať. Akú zmuvu by sme mohli napísať aby to bolo dobré? Alebo očo by som mala rozšíriť živnosť?

otázka

chcel by som sa spýtať či zateplovanie budov je voľná živnosť a tak isto ako je to s kúpov,predajom a prenájmom nehnuteľností-reality? je to voľná živnosť alebo na to treba s.r.o-čku a tým pádom aj príslušné vzdelanie? Díky

Síce nie som stavebník,

Síce nie som stavebník, ale zatepľovanie budov bude spadať pod Izolatérstvo, čo je remeselná živnosť. Samotný predaj a prenájom nehnuteľností je voľná živnosť. Ale sprostredkovanie predaja a prenájmu nehnuteľností (činnosť realitnej agentúry) je viazaná živnosť. Nemá to nič spoločné s tým, či ide o s.r.o., alebo živnosť. Má to súvis hlavne so vzdelaním a praxou - na vykonávanie remeselnej a viazanej živnosi je potrebné preukázať vzdelanie, resp. prax v odbore.

aka zivnost

ked mam akreditovany kurz masera a akupresuri a zaujmovy kurz na rôzne masaze môzem si zalozit zivnost?

volna živnosť

Dobrý deň.Podnikam už šesť rokov v oblasti ťažby dreva a rozširujem svoju živnosť na spracovanie dreva -piliarska výroba patri tento druh živnosti medzi voľné ? Nikde som to nemohol nájsť prípadne aké podmienky musím spľňať.Ďakujem

podnikanie

Dobrý deň.Chcel by som podnikať v oblasti predaja -VO,MO so železiarskym tovarom /elektr.náradie,spojovací mat.,zváracia technika,.../,hutným materiálom,požičovňa náradia, vod. a kúr. materiálom a chcem sa spýtať či to patrí do voľnej živnosti,alebo na to potrebujem odbornú spôsobilosť.
Ďakujem
T.Kostolný

sťahovacia služba

Chcela by som sa opýtať, či zahŕňa činnosť "Cestná nákladná doprava vykonávaná cestnými vozidlami do 3,5t vrátane prípojného vozidla - sťahovacia služba" aj sťahovanie mimo dopravy (sťahovanie nábytku z bytu do auta).
Kde sa dá nájsť bližšia špecifikácia tejto činnosti? Existuje k tomu nejaký katalóg?

ďakujem

sťahovacia služba

Samotné spojenie "sťahovacia služba" podľa mňa znamená, že je v tom zahrnuté aj sťahovanie nábytku z bytu do auta. Katalóg neexistuje, existuje iba zozna odporúčaných označení činností, krorý zverejníme aj na týchto stránkach v najbližších týždňoch.

autodoprava

jsem z čech a přistěhoval jsem se na slovensko. Chtěl jsem se zeptat co všechno potřebuji na založení živnostenského listu popřípadě koncesni listiny na autodopravu tady na slovensku. A ještě jestli je to živnost volná nebo je potřeba koncesní listina. Děkuji za odpověd

Dobry deň,chcela by som sa

Dobry deň,chcela by som sa spýtať.Moj otec by chcel začať podnikať,ale nechce si to vziať na meno,tak by som si to dala ja,jeho dcéra. Ja by som dealovala(predávala dvere),sú to 20 bodové bezpečnostné železné dvere.To by bola volná živnosť? My ich kupujeme z iného štátu a dovážame ich sem. Moj priatel ich vie montovať,ale nie je vyučený. Nie je ich ťažké montovať,ale na toto nie je nikde škola,to sa proste musí naučiť. To je remeselná živnosť?????Za odpoveď vopred ďakujem!!!

bezpečnostné dvere

Montáž bezpečnostných dverí s viac ako 3-bodových uzamykacím mechanizmom možno vykonávať na základe licencie podľa zákona o SBS. O licenciu treba žiadať na krajskom riaditeľstve policajného zboru.

jazykove korektury

Dobry den, poprosila by som o radu, planujem si zalozit zivnost v oblasti vyucby anglickeho jazyka, diplom mam, chcela by som vsak pridat aj dalsi predmet podnikania, nieco na sposob jazykovych korektur, editovania textov v jazyku slovenskom, o aku zivnost ide v tomto pripade? Medzi viazanymi som nic take nenasla. Dakujem za odpoved.

jazykové korektúry

Mohlo by byť napríklad:
Služby jazykového korektora a textového editora.

Vlastne si môžete dať akýkoľvek predmet, aký chcete, pokiaľ to nebude odporovať žiadnemu právnemu predpisu. Neexistuje ohraničený zoznam predmetov podnikania, keďže ani nie je možné spísať všetky druhy činností, ktorými sa ľudia živia a ktoré postupne stále nové vznikajú s rozvojom spoločnosti, vedy, techniky, atď.

Stránky

Dôležité: Dodržujte tieto pravidlá písania príspevkov a komentárov!