Založenie živnosti - Ako si založiť živnosť?

Založenie živnosti môžete zvládnuť aj za jeden deň, ak ste dobre pripravení. V tomto článku vám prinášam detailný postup, ako si založiť živnosť krok za krokom.

11 krokov k založeniu živnosti

1. Ak odchádzate zo zamestnania
2. Predmety činnosti
3. Pvá návšteva živnostenského úradu
4. Kolky
5. Obchodné meno
6. Vyplnenie a odovzdanie tlačív
7. Sociálna poisťovňa
8. Daňový úrad
9. Podnikateľský účet
10. Trvalý platobný príkaz
11. Nahlásenie účtu na daňovom úrade

1. Ak odchádzate zo zamestnania

Ak ste zamestnaní a dávate kvôli podnikaniu výpoveď, pred odchodom zo zamestnania si vypýtajte potvrdenie o príjmoch a zaplatených preddavkoch na daň. Budete ho potrebovať k daňovému priznaniu.

2. Predmety činnosti

Napíšte si na papier zoznam všetkých živností (predmetov činnosti), ktoré budete chcieť vykonávať. Živnostenský úrad vám zapíše všetky živnosti do osvedčenia o živnostenskom oprávnení (po starom živnostenský list). Za každú živnosť sa platí poplatok (čítajte v ďalších bodoch).

3. Pvá návšteva živnostenského úradu

Choďte na živnostenský úrad.

 • Vyzdvihnite si tam tlačivá potrebné na založenie živnosti.
 • Prekonzultujte s úradníkmi vaše predmety činnosti (všetky živnosti, ktoré chcete vykonávať). Môže sa stať, že niektoré z vašich predmetov činnosti nie sú voľnými živnosťami. Môže to byť napríklad remeselná živnosť, viazaná živnosť, alebo môže ísť o činnosť, ktorá sa nevykonáva na základe živnostenského oprávnenia. Toto všetko vám úradníci na živnostenskom úrade povedia presne podľa vašich vybratých predmetov činnosti.

4. Poplatok

Kúpte si kolky, ktorými zaplatíte živnostenskému úradu poplatok za vydanie osvedčenia o živnostenskom oprávnení (živnostenský list). Za každú voľnú živnosť sa platí poplatok 5 eur. Za každú remeselnú alebo viazanú živnosť sa platí poplatok 15 eur.

AKTUALIZOVANÉ: Kolky už nie sú povinné. Poplatok sa dá zaplatiť aj v hotovosti.

5. Obchodné meno

Rozhodnite sa, aké obchodné meno bude mať vaša firma. Pre obchodné mená fyzických osôb - SZČO (samostatne zárobkovo činná osoba - živnostník) platí pravidlo, že na začiatku názvu musí byť vaše meno a priezvisko (môže byť aj s titulmi Ing., Mgr., atď.). Za ním môže, ale nemusí, nasledovať ešte názov firmy. Ak by ste sa napríklad volali Ján Novák, vaše obchodné meno by mohlo pozostávať:

 • iba z vášho mena, teda: Ján Novák
 • alebo z vášho mena a názvu firmy, napríklad: Ján Novák Kovotechnika

6. Vyplnenie a odovzdanie tlačív

Vyplňte tlačivá zo živnostenského úradu. S vyplnenými tlačivami choďte na živnostenský úrad. Doneste si zo sebou aj občiansky preukaz a kolky. (DOPLNENÉ: Po novom už kolky nie sú povinné. Poplatky môžete zaplatiť aj v hotovosti.) Tam všetko odovzdajte.

Živnostenské úrady fungujú ako jednotné kontaktné centrá (JKC). Založenie živnosti vám uľahčia tým, že za vás automaticky vybavia niektoré formality:

 • Živnostenský úrad za vás požiada o výpis z registra trestov,
 • prihlási vás ako SZČO do zdravotnej poisťovne na platbu zdravotných odvodov,
 • prihlási vás na daňový úrad na platbu dane z príjmu fyzických osôb.

Osvedčenie o živnostenskom oprávnení (živnostenský list) vám vydajú do 3 pracovných dní.

7. Sociálna poisťovňa

Do sociálnej poisťovne sa zatiaľ nemusíte prihlasovať. Povinnosť prihlásiť sa do sociálnej poisťovne vám vznikne až v druhom roku podnikania.

Ak sa rozhodnete neprihlásiť sa v prvom roku podnikania do sociálnej poisťovne, nebude sa vám za tento čas započítavať nič do dôchodku, nebudete mať nárok na nemocenské a ani na podporu v nezamestnanosti, ak by ste ukončili živnosť a boli nezamestnaní.

Ak chcete, môžete sa prihlásiť do sociálnej poisťovne ako dobrovoľný platca.

8. Daňový úrad

Z daňového úradu vám poštou príde oznámenie o pridelení daňového identifikačného čísla (DIČ). Toto DIČ budete uvádzať na faktúrach a budete ho používať ako váš identifikátor pri kontakte s daňovým úradom.

9. Podnikateľský účet

Založte si podnikateľský účet v banke. Nie je to povinné, ale z praktického hľadiska je to takmer nevyhnutnosť.

10. Trvalý platobný príkaz

Zriaďťe si trvalý platobný príkaz na vašom podnikateľskom účte, ktorým budete platiť odvody do zdravotnej poisťovne. Neskôr, keď začnete platiť aj odvody do sociálnej poisťovne, tiež si na ne zriaďte trvalý platobný príkaz.

Nie je síce povinné platiť odvody trvalým platobným príkazom z účtu, ale je to oveľa praktickejšie a pohodlnejšie ako akýkoľvek iný spôsob.

11. Nahlásenie účtu na daňovom úrade

Nahláste svoj podnikateľský účet na daňovom úrade. Musíte tak urobiť do 15 dní od jeho založenia.

Môžete začať podnikať

Keď toto všetko vybavíte, mali by ste mať:

 • Osvedčenie o živnostenskom oprávnení (živnostenský list)
 • DIČ
 • Zdravotné poistenie
 • Podnikateľský účet

Ak by ste sa chceli stať aj dobrovoľnými platcami DPH, treba o to požiadať na daňovom úrade a vyplniť tam príslušné tlačivá.

Teraz máte založenú živnosť a vaše podnikanie sa môže začať.

Neprehliadnite:
Živnosť alebo s.r.o. - čo je pre vás výhodnejšie?

Čo ďalej

Zadajte váš e-mail vpravo a budete od nás dostávať všetky najnovšie články o podnikaní.

Už nikdy nezmeškajte nič dôležité. Stačí zadať váš e-mail vpravo.

Odoberajte najnovšie články a videá o podnikaní emailom!

Komentáre

predmet podnikania

kde by som nasiel nejaky zoznam predmetov podnikania , ktore uvediem na ŽL ? nemozem nic take najst , dikes

predmety podnikania

všetko nájdete na stránke www.civil.gov.sk, živnostenské podnikanie, sú tam všetky vzory formulárov aj všetky predmety podnikania pre voľné, viazané a aj remeselné živnosti.

živnosť a materská dovolenka

Som na MD a poberám rodičovský príspevok, chcela by som sa opýtať že keby som chcela založiť živnosť či prídem o ten príspevok a či mám nárok na nejaké výhody alebo nenávratné pôžičky pre začínajúcich podnikatelov alebo niečo v tom zmysle
Ďakujem

V prvom roku podnikania,

V prvom roku podnikania, resp. do podania prvého daňového priznania, nie ste povinní platiť odvody do sociálnej poisťovne, ale ak chcete, môžete byť dobrovoľným platiteľom. Samozrejme v čase, kedy nič neodvádzate do soc. poisť. si tým pádom nesporíte na dôchodok, takže je to na zváženie. V každom prípade odporúčam navštíviť pobočku sociálnej poisťovne v mieste vášho bydliska, alebo aspoň tam zavolať. Oni vám poskytnú najpresnejšie informácie ohľadom vašej povinnosti, alebo nepovinnosti platiť odvody.

Chcem si založiť firmu

Chcem si založiť firmu Pneuservis,stále som zamestnaný.Potrebujem 150000 pôžičku,poraďte od akej inštitúcie si ju mám zobrať ďakujem.

úver

Treba obehať banky a možno niektorá bude ochotná poskytnúť úver. Aj keď sa obávam, že získať podnikateľský úver je v takomto prípade ťažké, lebo podnikateľské úvery banky dávajú väčšinou iba firmám, ktoré fungujú už niekoľko rokov, prípadne majú obrat v určitej požadovanej výške a podobne.

Ešte je možnosť zobrať si namiesto podnikateľského obyčajný spotrebný bezúčelový úver. Ten sa dá získať väčšinou ľahko, stačí iba preukázať príjem zo zamestnania. Len si to treba dobre rozmyslieť, či v prípade neúspechu v podnikaní potom bude človek schopný ten úver splácať.

ziskat uver?

Myslim, ze to nieje najlahsia uloha, ziskat uver na nejaky projekt, ked ste este nepodnikali, nebude sranda,.

Ako klucove by som videl zohnat "navod" ako vytvorit dobry biznis plan, projekt, na ktory banka potom uver poskytne...
Jednou z moznosti kde sa da ziskat viac informacii je www.instinktzabijaka.sk

Zivnost - prekladatatelstvo a tlmocnictvo

Ak si chcem zalozit zivnost na prekladatelstvo a tlmocnictvo z Aj- do Sj a naopak, co vsetko k tomu potrebujem?
Myslim tym staci ak mam skusenosti a certifikaty, alebo potrebujem mat aj statnice z AJ??

Dakujem pekne

remeslo

chcela by som vediet či to plati aj pri pohostinstve čo všetko potrebujem k tejto oblasti

plati

To, čo sa píše v tomto článku, platí aj pri pohostinstve.

Živnosť

Dobrý deň. Radi by sme poprosili o radu. Akú živnosť potrebujem, ak si chcem otvoriť obchod s náhradnými dielmi na osobné autá a či potrebujem k tomu nejaký kurz?

A takisto akú živnosť potrebuje moja priateľka,ak si chce otvoriť vizážistický, či kozmetický salón a či tiež k tomu potrebuje nejaký kurz.

Veľmi pekne Ďakujeme za odpovede.

Prajeme príjemný deň.

živnosť

Odporúčam pozrieť si článok Druhy živností a ostatné články, na ktoré sa odtiaľ dostanete. Treba si vašu činnosť pohľadať medzi remeselnými, viazanými, prípadne koncesovanými živnosťami. Ak medzi nimi je, bude tam uvedené aj aké požiadavky musíte spĺňať. Ak medzi žiadnymi z nich nie je, znamená to, že je to voľná živnosť a nepotrebujete k tomu žiadne kurzy, vzdelanie, ani nič podobné.

ahoj, chcela by som sa

ahoj, chcela by som sa nejakej hlavičky šikovnej opytat- chcem si založit agenturu na sprostredkovanie prace v zahraniči, potrbujem s.r.o. , alebo mi stači aj živnost??pripadne ak mate niekto nejake skusenosti, so založenim takejto spoločnosti, dajte vediet, velmi pekne dakujem

Re: ahoj, chcela by som sa

dobry den... chcela by som sa opytat ci to niekomu vyslo s agentutou na sprostredkovanie prace do zahranicia alebo ako to ide v tomto obore pretoze rozmyslame s kamaratkou zeby sme sa na to dali..za odpoved vopred dakujem ...

zdravim...

chcem sa len spytat,ci mi niekto neporadi...mam moznost podnikat v preperave tovaru na zivnost...avsak problem je vlastne auto...kupa auta ani vlastne problem nie je...no je tu otazka ci sa mi to vobec vyplati...byt na zivnost a nevediet ci ako dealer budem vobec prosperujuci...su tam totiz urcite naklady...a neviem ci aj budu urcite vynosy...pracovat ako zivnostnik...

preprava tovaru

Či bude podnikanie pre teba výhodné, to si musíš spočítať a uvážiť podľa toho, aké máš predpokladané výdavky a príjmy. Od predpokladaných príjmov si odpočítaj predpokladané výdavky, dostaneš predpokladaný zisk (nezabudni odpočítať daň a odvody). Ak ti vyjde taký predpokladaný zisk, s ktorým by si bol spokojný, vtedy má zmysel pustiť sa do podnikania. V opačnom prípade to zmysel nemá.

živnosť a materská dovolenka

Dobrý večer, prosím o radu:
momentálne som piaty rok na materskej dovolenke , ktorá mi skončí 3.12.2008 , bola som zamestnaná vo firme ako admin.pracovníčka, ale teraz z dôvodu rušenia mojej pracovnej pozície vo firme dostávam k 1.1.2008 výpoveď. Založila som si živnosť na velkoobchod - maloobchod a potrebujem vedieť , kde všade mám ešte ohlásiť založenie živnosti , kde všade sa mám hlasiť po 1.1. (teda po mojej výpovedi z práce) , hlásiť sa aj na úrad práce, na socialnu poistovnu... ? Dodám že moja 2 ročná dcéra nenavštevuje škôlku, bude v opatere starých rodičov. Velmi pekne dakujem za odpoveď.

nahlásenie

Treba sa nahlásiť na daňovom úrade a v zdravotnej poisťovni. Do soc. poisť. sa môžeš nahlásiť tiež, ale tam ti asi povedia, že do prvého daňového priznania nemáš povinnosť im platiť odvody. Na úrad práce sa nahlasovať netreba. Jedine, že by si bola nezamestnaná a založila živnosť, vtedy by si sa musela odhlásiť z evidencie úradu práce.

Dobrý vecer, ak chcem

Dobrý vecer, ak chcem ohlasit zivnost na DU musim ju ohlasit v meste trvaleho bydliska, alebo v meste kde bude zivnost vykonavana. Dakujem

Henrieta: DU

Na daňovom úrade sa treba prihlásiť tam, kde má sídlo tvoja firma. Napr. ak máš na živnostenskom liste sídlo firmy Košice a činnosť vykonávaš v Žiline (napr. tam máš prevádzku, alebo podobne), tak sa musíš zaregistrovať na daňový úrad tam, kde máš sídlo firmy, t.j. v Košiciach.

podnikanie z domu

chcela by som podnikať v ONLINE BUSINES SYSTéME ale neviem aký názov mám udať keď si budem vybavovať živnosť. ďakujem.

renata: Podnikanie z domu

Čo je to ten online business systém? V čom konkrétne bude spočívať tvoja činnosť, to si daj ako predmet podnikania.

oddelenie sa od obchodného partnera

Zdravím všetkých podnikateľov. Chcel by som sa opýtať, poradiť. Minulý rok sme zakladali s kamarátom spol s. r. o. Obidvaja sme konatelia. Firma sa pomaličky rozbieha, ale našiel som jeden veľmi vyhovujúci priestor na otvorenie ďalšej prevádzky. Chcel by som to otvoriť ale zase s iným kamarátom, ale už nie ako s. r. o, ale iba ako živnostník. Viete mi niekto poradiť, ako sa to robí, alebo ako mám ďalej postupovať, aby všetko prebehlo hladko? Ďakujem veľmi pekne.

Stránky

Dôležité: Dodržujte tieto pravidlá písania príspevkov a komentárov!