Remeselné živnosti

Tu sa dozviete všetky potrebné informácie o remeselných živnostiach, podmienkach pre získanie živnostenského oprávnenia a spôsoboch preukazovania spôsobilosti pre ich výkon. Nájdete tu aj zoznam všetkých druhov remeselných živností.

Za remeselné živnosti sú podľa § 21 a § 22 živnostenského zákona považované také činnosti, ktorých vykonávanie je podmienené preukázaním odbornej spôsobilosti získanej vyučením v odbore.

Odborná spôsobilosť sa preukazuje:

Výučným listom alebo iným dokladom o riadnom ukončení príslušného učebného odboru alebo príslušného študijného odboru

alebo

a) výučným listom alebo iným dokladom o riadnom ukončení príbuzného odboru a dokladom o vykonaní následnej najmenej jednoročnej praxe v odbore alebo dvojročnej praxe v príbuznom odbore alebo

b) vysvedčením o maturitnej skúške na strednej odbornej škole alebo na strednom odbornom učilišti alebo na gymnáziu s predmetmi odbornej výchovy alebo na nadstavbovom alebo pomaturitnom štúdiu v rovnakom odbore a dokladom o vykonaní následnej najmenej jednoročnej praxe v odbore alebo dvojročnej praxe v príbuznom odbore alebo

c) dokladom o ukončení najmenej strednej školy, ak nejde o prípady uvedené v písmenách a) a b) a osvedčením o získanom vzdelaní pre príslušnú živnosť v akreditovanej vzdelávacej ustanovizni a dokladom o vykonaní následnej najmenej dvojročnej praxe v odbore alebo trojročnej praxe v príbuznom odbore alebo

d) diplomom o absolvovaní vysokej školy v príslušnom odbore a dokladom o vykonaní následnej najmenej jednoročnej praxe v odbore alebo dvojročnej praxe v príbuznom odbore alebo

e) osvedčením o čiastočnej kvalifikácii alebo osvedčením o úplnej kvalifikácii podľa osobitného predpisu (Zákon č. 568/2009 Z. z. o celoživotnom vzdelávaní) alebo

f) dokladom o vykonaní najmenej desaťročnej praxe v odbore, od ktorej ukončenia neuplynuli viac ako tri roky.

Ak sám záujemca o prevádzkovanie takejto živnosti nemá požadované vzdelanie alebo prax, musí ustanoviť zodpovedného zástupcu, ktorý podmienky požadovaného vzdelania a praxe spĺňa. Zodpovedný zástupca musí byť u vás v zamestnaneckom pomere.

Remeselné živnosti sú:

Por. č. Živnosť Zoznam
SKUPINA 101 - Výroba kovov a kovových výrobkov
    1.   Zámočníctvo  I
    2.   Nástrojárstvo  I
    3.   Kovoobrábanie  I
    4.   Galvanizácia kovov  I
    5.   Smaltovanie  I
SKUPINA 103 - Výroba motorových a ostatných dopravných prostriedkov
    6.   Opravy pracovných strojov  I
    7.   Diagnostika a opravy cestných motorových vozidiel  I
    8.   Opravy karosérií  I
SKUPINA 104 - Výroba zdravotníckych výrobkov, presných a optických prístrojov a hodín
    9.   Výroba a opravy protetických výrobkov  I
  10.   Výroba a opravy ortopedickej obuvi  
  11.   Hodinárstvo  I
SKUPINA 106 - Výroba a spracovanie kameniva a zemín, keramika
  12.   Kamenárstvo  I
SKUPINA 108 - Výroba potravín a nápojov
  13.   Mäsiarstvo  I
  14.   Výroba piva a sladu  I
  15.   Výroba mliečnych výrobkov  I
  16.   Výroba pekárskych a cukrárskych výrobkov  I
SKUPINA 111 - Výroba drevárska, výroba nábytku, hudobných nástrojov a ostatných výrobkov
  17.   Stolárstvo  I
  18.   Zlatníctvo a klenotníctvo  I
SKUPINA 113 - Stavebníctvo
  19.   Murárstvo  I
  20.   Tesárstvo  I
  21.   Pokrývačstvo  I
  22.   Klampiarstvo  I
  23.   Izolatérstvo  I
  24.   Strechár  I
  25.   Vodoinštalatérstvo a kúrenárstvo  I
  26.   Inštalácia a opravy chladiarenských zariadení I
  27.   Podlahárstvo I
  28.   Montáž, rekonštrukcia a údržba vyhradených technických zariadení I
  29.   Kachliarstvo I
SKUPINA 114 - Ostatné
  30.   Pánske, dámske a detské kaderníctvo I
  31.   Kozmetické služby III
  32.   Pohostinská činnosť a výroba hotových jedál pre výdajne  III
  33.   Čistenie a kontrola komínov  III
  34.   Manikúra - pedikúra  III

Druhy živností
Ohlasovacie živnosti
Viazané živnosti
Voľné živnosti
Koncesované živnosti

Odoberajte najnovšie články a videá o podnikaní emailom!

Komentáre

Remeselnicka zivnost

Chcem sa opytat, ze ked si zalozim tu remeselnicku zivnost, tak ako je to s odvodmi myslim dane, socialne a zdravotne poistenie, ze ako sa to vlastne vsetko plati. A po akej dobe by som si mohol tu zivnost zrusit.

Za odpoved Ďakujem

Remeselná živnosť - odvody

Odvody a dane sa platia rovnako, ako pri všetkých ostatných druhoch živnosti, s tým rozdielom, že pri remeselnej živnosti je možné si uplatniť paušálne výdavky 60%, zatiaľčo pri ostatných živnostiach 40%. Daň z príjmu je 19%. Odvody do sociálnej poisťovne až do podania prvého daňového priznania platiť nemusíte (ale môžete dobrovoľne, ak chcete). Minimálne odvody do zdravotnej poisťovne sú 1064 Sk mesačne. Živnosť môžete zrušiť, kedy chcete.

prax

Zdravim. Potesili ste ma s tym, ze od 1.10.07 niejepotrebne preukazovat prax, kedze rozmyslam o zivnosti, mam stavebnu priemyslovku,ale ziadnu prax,
ale overoval som si to v zakone a pravda je trochu ina...stale je potrebne preukazovat prax, aj ked uz len minimalne rok az 3(podla druhu vzdelania). jedina vinimka je § 22 ods. 1 pis. e: kde sa odborna sposobilost preukazuje:
dokladom o vzdelaní uvedeným písmenách a) až d) alebo osvedčením o získanom vzdelaní v akreditovanej vzdelávacej ustanovizni a osvedčením o vykonaní kvalifikačnej skúšky pred skúšobnou komisiou ,
cize prax sa nahradza skuskou pred komisiou... ak sa mylim opravte ma, ak nie prosim opravte si to aby ste nezavadzali ludi
s pozdravom

prax

Od 1.10.2007 bola z § 21 vypustená časť o preukazovaní trojročnej praxe. V stručnosti je to teraz s tou požadovanou praxou asi takto:
- výučný list/maturitná skúška/vysokoškolský diplom v odbore a jednoročná prax v odbore
- výučný list/maturitná skúška/vysokoškolský diplom v odbore, kvalifikačná skúška pred skúšobnou komisiou, žiadna prax
- bez vzdelania v odbore, desaťročná prax v odbore
Toto je už zohľadnené aj v článku, takže teraz je to ok.

Re: prax

Dobrý deň,

chcem Vás veľmi pekne poprosiť o radu - nakoľko mi na moju otázku nevedia riadne odpovedať ani na samotnom živnostenskom úrade.
Dnešným dňom som ukončila rekvalifikačný kurz v odbore dámske, pánske a detské kaderníctvo. Mojim zámerom bolo otvoriť si od nového roku vlastné kaderníctvo založením živnosti. Kurz som si robila v Trenčíne prostredníctvom vzdelávacej akadémie V.A.J.A.K kde mi po celý čas štúdia tvrdili, že si živnosť budem môcť založiť bez absolvovania praxe.

Moja otázka teda znie, akým spôsobom mám ďalej postupovať pokiaľ nechcem pracovať pre niekoho iného? Ako je to s tou praxou (mám vysokoškolské vzdelanie ale z oboru bankový manažment ) ? Alebo v krajnom prípade, odvody v akej výške musím platiť za zodpovedného zástupcu a akú minimálnu mzdu mu musím poskytnúť? nie je tu možnosť dostávať zaňho nejaký príspevok z dôvodu vysokej nezamestnanosti?

Za odpoveď Vám vopred ďakujem.

Eva

Remeselná živnosť-kombinácia

CHcem poradiť. AK SZČO počas roka fakturuje zámočnícke práce, pričom si môže uplatniť 60% výdavkov, ale má faktúry na ktorých sú fakturované
stavebné práce, buracie a demolačné práce- teda práce ktoré nepatria medzi remeselné živnosti - tu by si mal správne uplatniť 40% výdavkov. Je možné to takto počas jedného roka zkombinovať?

Remeselná živnosť-kombinácia

Skombinovať sa to nedá. 60 % si môže uplatniť iba vtedy, ak mal len príjmy z vykonávania remeselných živností. Ak mal aj príjmy z neremeselných, môže si uplatniť výdavky vo výške 40%.

ziadost o radu

Som zivnostík so zameraním na páličské práce rád by som vedel či si môžem uplatniť pušálne uznanie nákladov vo výške 60%. Za radu velmi pekne dakujem.

60% náklady

60% náklady si môžete uplatniť v tom prípade, ak všetky vaše príjmy v danom roku pochádzali iba z činností, ktoré patria medzi hore uvedené remeselné živnosti. Ak ste mali akýkoľvek príjem aj z nejakej inej, než remeselnej činnosti, vtedy si už žiadne 60% náklady uplatniť nemôžete (môžete si ale namiesto toho uplatniť 40% výdavky, ako každý neremeselný živnostník).

moze si aj nevyuceny murar

moze si aj nevyuceny murar zobrat zivnost na stavebne prace? a viete mi poradit alebo kde sa mam obratit ked chcem vediet ? sa platia odvody a ak by som si chcela zobrat aj zamestnancov kolko sa odvadza na nich a pod.. dakujem

predaj auta

moze si zivnostník vykonávajúci kovoobrábanie, uplatňuje 60% výdavky uplatniť tieto ajkeď v danom roku predal auto?

predaj auta

60% náklady si môžete uplatniť iba ak všetky vaše príjmy v danom roku pochádzali z remeselnej živnosti. Keďže príjem z nakladania s obchodným majetkom (napr. predaj firemného auta) sa tiež považuje za príjem z podnikania a nie je to remeselná činnosť, nemôžete si uplatniť 60% paušálne náklady.

60% výdavky

A keby auto akoby vyradil 31.12.06 do súkromného vlastníctva a predal ho v r. 2007 ako občan, kam by potom zaradil príjem z predaja auta ako občan?

fotograf

dobry den ,je mozne si otvorit zivnost ako fotograf bez prislusneho vzdelania?dakujem pekne

fotograf

Fotografické služby je voľná živnosť. Nie je potrebné žiadne vzdelanie.

lodiarstvo

napr. stavba malych lodi sa neda nikde vyucit a realne ani ziskat prax, bude potrebne sa preukazat vyucnim listom a praxou v odbore
vdaka

stavba lodi

Veď stavba lodí nie je medzi remeselnými živnosťami, netreba nič preukazovať.

čajovňa

Dobrý deň. Som na rod.dovolenke, od septembra by som dala dieťa do sukromných jaslí a šla by som do práce. Rada by som si však otvorila nejaku malu cajovnu, kde by sa podaval iba čaj a prípadne nejake sušienky. patrí čajovna do remeselnej živnosti?

čajovňa

To by bola voľná žinosť, remeselná určite nie.

60 % paušaálne náklady

Počul som, že za rok 2008 sa už vraj nebudú môcť uplatniť 60% paušálne náklady. Je to len nejaká fáma, alebo je to naozaj tak? Ďakujem.

kvetinarstvo

dobry den, uvazujem nad otvorenim kvetinarstva, do akej zivnosti by patril obchod a ako je to s odpismi ziveho tovaru, ktory sa nepreda.
dakujem

založenie remeselnej živnosti

Ako si možem založiť remeselnú živnosť ak nemám požadované vzdelanie ani prax v danej oblasti? Je nejaká iná možnosť?

Pohostinská činnosť

Dobrý, chcel by som vykonávať pohostinskú činnosť, no nemám vzdelanie ani prax v odbore. Je možné vykonávať remeselnú živnosť ak zamestnám zodpovedného vedúceho, ktorý spĺňa podmienky?

Stránky

Dôležité: Dodržujte tieto pravidlá písania príspevkov a komentárov!