Byť alebo nebyť platca DPH - výhody a nevýhody pre začínajúceho podnikateľa

V tomto článku vám priblížim problematiku často skloňovanej dane z pridanej hodnoty (ďalej len „DPH“). Pomôžem vám rozhodnúť sa, či byť alebo nebyť platca DPH.

Dobrovoľný platca DPH

Keďže začínajúci podnikateľ len ťažko naplní zákonné podmienky, aby sa musel stať povinným platcom DPH, zameriam sa najskôr na dobrovoľné rozhodnutie. Zákon č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty ustanovuje možnosť dobrovoľne sa stať platiteľom DPH aj bez splnenia zákonných podmienok pre povinných platiteľov.

Rozhodnutie o tom, či byť alebo nebyť dobrovoľne registrovaný pre DPH, musí urobiť každý podnikateľ podľa svojej individuálnej situácie. Platca DPH sa vám oplatí byť napríklad vtedy, ak chcete nakupovať pre vašu firmu tovar a služby bez DPH, prípadne ak plánujete podnikať v združení, ktoré je platcom DPH, alebo predpokladáte, že naplníte podmienky pre povinnú registráciu (o tých sa dočítate ďalej).

Registrácia na daňovom úrade, vydanie osvedčenia platcu a IČ DPH

V prípade, že sa rozhodnete, že sa chcete stať platcom DPH, pôjdete vyplniť príslušný formulár žiadosti o registráciu na daňový úrad. Daňový úrad vám vydá osvedčenie o registrácii a pridelí identifikačné číslo pre daň z pridanej hodnoty, IČ DPH, najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu. Dňom uvedeným v osvedčení sa stávate platcom DPH.

Mesačný alebo štvrťročný platca DPH

Ďalej je potrebné si zvážiť, či sa stať mesačným alebo štvrťročným platcom DPH. Ak by ste mali za predchádzajúci kalendárny rok obrat vyšší ako 331 939,19 eura, museli by ste sa stať povinne mesačným platcom DPH.

Ak túto podmienku nespĺňate, čo bude váš prípad, ak ste začínajúci podnikateľ, stanete sa zo zákona štvrťročným platcom DPH.

Ak by vám to vyhovovalo viac, môžete si dobrovoľne zvoliť aj to, že budete mesačným platcom. Toto rozhodnutie oznámite daňovému úradu pri registrácii.

Výhody a nevýhody štvrťročného platcu DPH

Výhodou štvrťročného platcu DPH je menšia administratívna náročnosť, teda menšia frekvencia podávania daňových priznaní - iba raz za štvťrok.

V prípade nedostatku finančných prostriedkov máte dlhšie obdobie na to, aby ste nahromadili dostatok zdrojov na úhradu dane. Súčasne nemusíte viazať finančné prostriedky počas štvrťroka a namiesto toho ich môžete použiť na podnikanie.

Nevýhodou štvrťročného platcu je v prípade nadmerného odpočtu neskoršie vrátenie preplatku od štátu.

Výhody a nevýhody mesačného platcu DPH

Výhodou mesačného platcu je zasa skoršie vrátenie preplatkov DPH zo strany štátu - každý mesiac, nie iba raz za štvrťrok.

Nevýhodou mesačného platcu je vyššia administrarívna náročnosť. Daňové priznanie k DPH musíte podávať každý mesiac.

Taktiež musíte mať pripravenú k dispozícii dostatočnú sumu na odvedenie DPH štátu každý mesiac, nie iba raz za štvrťrok.

Povinný platca DPH

V druhej časti doplním aspoň základné informácie o povinnosti registrácie.

Ak za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahnete obrat 49 790 eur, nemáte už na výber. Ste povinní podať žiadosť o registráciu pre daň z pridanej hodnoty. Žiadosť musíte podať do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom ste splnili podmienku obratu.

Obdobne, ak ste súčasťou združenia, ak združenie dosiahne obrat 49 790 eur, sú všetci členovia združenia poviní podať žiadosť o registráciu.

Nadobudnutie podniku platiteľa DPH

Platiteľom sa stáva aj právnická, či fyzická osoba, ktorá nadobudne v tuzemsku podnik alebo časť podniku platiteľa dane. To isté platí aj pre právneho nástupcu platiteľa, ktorý zanikol bez likvidácie.

Zahraničná firma

Zdaniteľná osoba – podnikateľ, ktorý nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle nezdržiava je povinný podať žiadosť o registráciu pre daň pred začatím vykonávania činnosti, ktorá je predmetom dane z pridanej hodnoty.

Zákon pritom vyníma z tejto povinnosti subjekty, ktoré napríklad dodávajú len prepravné služby a s nimi súvisiace doplnkové služby, dodávajú tovar s inštaláciou alebo montážou atď.

Ak takáto zahraničná osoba dodáva do tuzemska tovar formou zásielkového predaja a celková hodnota bez dane takto dodaného tovaru presiahne v kalendárnom roku 35 000 eur, je rovnako povinná podať žiadosť o registráciu pre daň.

Nadobudnutie tovaru z členského štátu EU

Osobitnú skupinu tvoria obchodné aktivity v rámci štátov Európskej únie.

Ak podnikateľ, ktorý nie je platca DPH, nadobúda v tuzemsku (SR) tovar z iného členského štátu, je povinný podať žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941,45 eura. Žiadateľovi v tomto prípade daňový úrad pridelí registračné číslo IČ DPH najneskôr do 7 dní od doručenia žiadosti.

Nadobudnutie služby z členského štátu EU

Podobne ak podnikateľ, ktorý nie je registrovaný pre DPH je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinný platiť daň podľa Zákona o DPH, je povinný podať žiadosť o registráciu pre daň ešte pred prijatím takejto služby.

Podobne naopak, ak takýto neregistrovaný podnikateľ dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca tejto služby, je povinný podať žiadosť o registráciu pre daň tiež pred dodaním takejto služby.

Dajte si pozor na možné sankcie

Problematika už len samotnej registrácie je pomerne komplikovaná a je potrebné sledovať niekoľko ukazovateľov. Ak sa nerozhodnete pre dobrovoľnú registráciu k DPH, musíte si dať pozor na to, či vo vašom podnikaní nenastane okamih, v ktorom bude splnená čo i len jedna z vyššie uvedených podmienok. V takom prípade musíte bezodkladne požiadať o registráciu k DPH. Inak by vám hrozili sankcie za nesplnenie si zákonnej povinnosti.

Na záver

Registráciu na daň z pridanej hodnoty si teda musíte zvážiť podľa toho, čo bude predmetom vášho podnikania, v akom územnom teritóriu budete podnikať a v akom rozsahu.

Neprehliadnite:
Registrácia DPH po novom
Odpočet DPH - kedy a ako si môžete odpočítať DPH
Povinný platca DPH - obrat za 12 mesiacov

O autorovi

Ing. Martin Radošovský je expertom na dane a účtovníctvo. Je majiteľom firmy BSC partners, s.r.o., ktorá sa zaoberá vedním účtovníctva pre podnikateľov. Môžete sa s ním skontaktovať cez stránku http://www.bscpartners.sk alebo emailom na adrese radosovsky@bscpartners.sk.

Odoberajte najnovšie články a videá o podnikaní emailom!

Komentáre

Re: Byť alebo nebyť platca DPH - výhody a nevýhody pre...

Spravne tomu rozumiem ze pri zalozeni sro mam na vyber ci budem platca DPH alebo nie? teda ze mozem byt aj hned od prveho dna zaregistrovany ako platca DPH bez plnenia nejakych podmienok ako obrat a pod. ? a ak sa raz zaregistrujem ako platca, je tam moznost si to v buducnosti zmenit na neplatca ? ak ano kedy a za akych podmienok ?? dakujem za odpoved

Re: Byť alebo nebyť platca DPH - výhody a nevýhody pre...

Áno rozumiete tomu správne, v podstate kedykoľvek, pokiaľ nie sú splnené zákonné podmienky pre povinnú registráciu je registrácia dobrovoľná. Z počutia mám však informácie, že daňové úrady dobrovoľnú registráciu veľmi nechcú povoľovať, takže s tým môžete mať problém.
Áno je možné registráciu pre DPH v budúcnosti zrušiť, zákonodárca definuje niekoľko podmienok, z ktorých spomeniem napríklad: zrušenie je možné až po 1 roku od kedy sa stanete platiteľom DPH a Váš obrat nedosiahol za predchádzajúcich 12 mesiacov výšku 49 790 Eur (teda nie je splnená podmienka obratu)...

Re: Byť alebo nebyť platca DPH - výhody a nevýhody pre...

Zdravím. Precital som clánok, ale ja vobec nerozumjem tomu, ze ako to ide, ked som platitel dph. Ked zaregistrujem ako neplatitel DPH, tak tovar kupim spolu s DPH celkovo za 10€ (bez DPH 8€) Predám za 15€. Zisk z toho je 5€, z coho budem musiet platit dan na konci roka 19%, teda 0,95€. Takto sa ide ked nie som platitel DPH.
Ked som ako platic DPH, ten isti tovar nakupim za 8€ bez dph. A dalej ako? Ako sa predáva, ako sa platy z toho dan?
Napr. ked takisto chcem predat za 15€?

Re: Byť alebo nebyť platca DPH - výhody a nevýhody pre...

Máte to nejaké popletené, len poznámka na úvod, ako neplatca DPH sa nedá registrovať, každý je neplatca DPH, kým sa nezaregistruje ako platca.
Keď ste platca DPH, princíp je rovnaký ako neplatca, s tým, že pre Vás budú podstatné ceny bez DPH.
Váš príklad: nakúpite za 8 Eur bez DPH, predávate za 15 Eur (dajme tomu, že ste tým mysleli cenu koncovú teda s DPH), z toho cena bez DPH je 12,50 Eur. Rozdiel 12,50 - 8 = 4,50 Eur a to je Váš zisk.
Ak si nie ste istý alebo tomu napriek tomu nerozumiete, odporúčam Vám nájsť si dobrého účtovníka alebo účtovnú firmu, ktorá Vám účtovníctvo spracuje.

Re: Byť alebo nebyť platca DPH - výhody a nevýhody pre...

Dobry den prajem,

prosim o radu. Som lekarka a mam s.r.o. Manzel podnikatel, FO. Nie sme platcami DPH. Mame zaujem o kupu noveho obchodneho priestoru - od platitela DPH - s tym, ze dame priestor dalej do prenajmu.

Ako by bola kupa pre nas najvyhodnejsia (kupit holopriestor podla mojich informacii na to sa nevztahuje DPH, alebo stat sa dobrovolnym platitelom DPH)?

Dakujem.

S podravom

Marta

Re: Byť alebo nebyť platca DPH - výhody a nevýhody pre...

Právna forma podľa môjho názoru z pohľadu DPH nie je až taká podstatná. Dôležité je, že obaja nie ste platcami DPH a preto je úplne jedno, či kupujete nehnuteľnosť od platcu DPH, nebudete mať nárok na odpočet. To by mala byť Vaša jediná dilema. Dobrovoľná registrácia by však mohla byť problémom za pokus to však stojí. Pripravovaná novela zákona o DPH by dokonca mala dobrovoľnú registráciu ešte sprísniť.
Či sa na niečo vzťahuje DPH alebo nie je problém predávajúceho, ktorý bude mať povinnosť vysporiadať si daň.
Problematika DPH pri nehnuteľnostiach má svoje úskalia na rozdiel od bežných nákupov, preto Vám doporučujem poradiť sa s osobou, ktorá Vám vedie účtovníctvo a spravuje dane. Ja osobne som problém, ktorý popisujete ešte neriešil, preto Vám viac k tomu neviem nateraz poradiť.

Re: Byť alebo nebyť platca DPH - výhody a nevýhody pre...

Dobrý večer,
zakladám si s.r.o., konkrétne špedičnú firmu. Ja ako špeditér budem ako sprostredkovateľ prepravy medzi zákazníkom a prepravcom tovaru. Keďže zákazníci si Nemci, tým pádom ja budem vystavovať a posielať faktúry bez DPH (tuna viem, že nepotrebujem byť platcom DPH). Ale čo sa týka prepravcov, nemám v tom jasno: teda zahraniční dopravcovia mi budú posielať faktúry bez DPH, ale zase slováci zase s DPH. A moja otázka je, či musím byť platcom DPH, keďže slovenskí dopravcovia mi budú faktúrovať s DPH a ja musím zaplatiť sumu navýšenú o DPH. A takisto neviem, aké budem mať povinnosti ako neplatca DPH, či tam je nejaký rozdiel.
Ďakujem pekne :)
Marianna

Re: Byť alebo nebyť platca DPH - výhody a nevýhody pre...

Dobrý deň Marianna12, platcom DPH sa povinne budete musieť stať vtedy, ak splníte niektorú z podmienok, ktoré sú uvedené vyššie v článku.

Vy nemusíte byť platcom DPH kvôli tomu, že vám budú faktúrovať slovenskí dopravcovia, ktorí sú platcovia DPH. Platcovia DPH vám môžu faktúrovať, aj keď vy platcom nebudete. Vy im jednoducho uhradíte faktúru aj vrátane DPH a tým to pre vás končí. Ako neplatca DPH nebudete mať vo vzťahu k DPH žiadne ďalšie povinnosti.

Re: Byť alebo nebyť platca DPH - výhody a nevýhody pre...

to elektrovka: ak nie ste platiteľom DPH mám za to, že to je v prvom rade problém toho, kto Vám tovar bude predávať (aby si vysporiadal daňovú povinnosť doma) a keďže platcom DPH nie ste, mal by Vám tovar fakturovať s DPH daného štátu, v ktorom pôsobí.

Re: Byť alebo nebyť platca DPH - výhody a nevýhody pre...

Pocul som aj také, ze po novom roku nebude mozno bit dobrovolnym platcom dph. Je to pravda?
A ak nie som platitelom dph, nakupim tovar v rámci EU, s DPH. Tovar mám v ruke, aj faktúru.
Ako sa to tu doma predáva?
Takisto, ako by som to kupoval v SK?
Takze ked tovar kupil som napr. Bulharsku s DPH za 10€, a doma to predám za 20€, moj zisk, z coho budem musiet platit dan z prijmov, tych 10€ 19% = 1,9€?
Alebo budem musiet este dajaké poplatky, (dan, clo) platit zato, lebo som kupoval mimo SK, a tredám v tuzemsku?

Re: Byť alebo nebyť platca DPH - výhody a nevýhody pre...

Dobrý večer prajem,

prečítala som si zopár príspevkov ohľadom platenia, či neplatenia DPH pri nákupe tovaru v zahraničí, ale stále mi to nie je moc jasné?!

Takže uvediem príklad: založím SRO a nie som platca DPH. Nakúpim tovar v Čechách od spol., ktorá je platcom DPH. Na faktúre od českej spol. bude vystavená DPH, faktúru zaplatím aj s DPH. Keďže nie som platca DPH nemôžem si DPH uplatniť...

Ak by som sa stala dobrovoľným platcom DPH, tak nakúpim tovar v Čechách aj s DPH, zaplatím DPH a následne si ju môžem uplatniť v daňovom priznaní?

Kedy si uplatňujem, či neuplatňujem DPH, keď nakupujem v zahraničí?

Stretla som sa s výrazom: registrovaný pre platenie dane z nadobudnutia tovaru v tuzemsku z iného členského štátu. Pri obchodovaní zo zahraničím sú iné druhy registrácie pre daň?

Pamätám si obdobie, že všetko čo sa nakupovalo zo zahraničia bolo faktúrované bez DPH a taktiež, čo sa faktúrovalo von bolo tiež bez DPH, samozdanenie. To čo som čítala nie len na tomto portáli ohľadom platenie DPH pri obchodovaní zo zahraničím, akosi tomu nerozumiem.

Viete mi to prosím troška viac objasniť? Zaujíma ma hlavne obchodovanie zo zahraničím, dodanie tovaru a služby k nám na Slovensko, a samozrejme ako je to s DPH pri nákupe. A to, ako to ovplyvňuje či som registrovaný platca DPH, alebo nie.

Veľmi pekne ďakujem.

Re: Byť alebo nebyť platca DPH - výhody a nevýhody pre...

Dobré ráno Renča,
predpokladám, že ak si idete založiť s.r.o., tak budete mať aj účtovníka a som si istý, že každý dobrý účtovník Vám tieto otázky musí vedieť zodpovedať. Ale pokúsim sa dať Vám odpovede.
Keďže zákon o DPH mám 85 paragrafov, ťažko všetky veci zlúčiť do jedného krátkeho článku.

K zregistrácii: Áno existuje niekoľko možností pre registráciu k DPH. Vo Vašom prípade, keďže chcete nakupovať tovar z iného členského štátu EÚ (ČR), by ste mali sledovať obrat pre tieto nákupy. Ak presiahnete sumu nakúpeného tovaru v kalendárnom roku 13941,45 eur, ste povinná podať žiadosť o registráciu k DPH podľa §7.
Ak by Vaša s.r.o. bola platcom DPH na základe dobrovoľnosti (podotýkam, že aj v tomto smere sa ide meniť zákon o DPH novelou od 1.10.2012 resp. 1.1.2013) tak ak je platcom DPH aj Váš dodávateľ, registrovaný v ČR, tovar Vám bude fakturovať bez českej DPH.

Uplatnenie DPH v SR: Úplne najzásadnejšie je, že Vy v prvom rade ste povinná platiť DPH v SR ! ! Napr. firma z ČR Vám fakturuje tovar bez českej DPH v sume 1000 eur. Vy ste povinná v daňovom priznaní uviesť túto sumu a zaplatiť z nej slovenskú DPH (20%). Ak splníte podmienky pre odpočet DPH (o čom som pripravil ďalší článok, ktorý by tu mal byť zverejnený) tak si súčasne môžete odpočítať DPH. Ide o tzv. samozdanenie, ako ste písala.

V prípade, že by Vaša firma nebola registrovaná ako platiteľ DPH, tovar Vám dodávateľ z ČR bude fakturovať z českou DPH, ktorú si Vy ako neplatiteľ samozrejme nemôžete uplatniť.

Služby z iného členského štátu EÚ: to je kapitola, ktorá sa nedá popísať pár vetami. Treba rozlišovať aj o aké služby ide. V zákone platí všeobecná zásada, z ktorej sú vyňaté určité druhy služieb, pri ktorých sa môže uplatňovať iný postup.

Všeobecne: Ak by Vaša firma nebola platcom DPH a budete prijímať službu od zahraničnej firmy z iného členského štátu (ČR), pričom sa jedná o službu, pri ktorej budete povinná platiť DPH podľa §69 ods. 3, t.j. miestom dodania takejto služby by bolo SR, ste povinná sa registrovať k DPH a to ešte pred prijatím tejto služby !
V zásade sa potom uplatňuje podobný princíp ako pri tovare, teda ide o tzv. samozdanenie.

Na záver len dodám, že schválená novela zákona o DPH sa okrem iného zameriava aj na sprísnenie podmienok registrácie a na obchodovanie v rámci EÚ na zamedzenie daňovým únikom a podvodom.

Re: Byť alebo nebyť platca DPH - výhody a nevýhody pre...

to Renka23: ak je mesačná tržba 5000 Eur s DPH je to jednoduchá matematika. Ak by ste boli platcom DPH, čo by ste skôr či neskôr museli byť, keďže by ste presiahla obrat pre povinnú registráciu, mesačne by ste mali DPH na výstupe 20% z 5000 = 833 Eur. Ale túto daň by ste platili len za predpokladu, že by ste nič nenakupovali, čo je ale nereálne, niekde musíte predsa nakúpiť tovar, ktorý budete predávať. Takže platili by ste DPH na výstupe mínus DPH na vstupe. DPH na vstupe pri 30% rabate by mala byť 641 Eur. Platba DPH by tak činila 192 Eur.

Re: Byť alebo nebyť platca DPH - výhody a nevýhody pre...

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď. Predsa sa ešte spýtam, pretože som zistila, že nie každý účtovník je aj dobrým daňovým poradcom. A za firmu a dodržiavanie zákonov som zodpovedná ja.

Rozumela som tomu dobre, že ak plánujem nakupovať tovar a služby z EU, alebo aj iných štátov:
1. potrebujem sledovať obrat firmy
2. v prípade, že mi bude dodaná služba, bez ohľadu na obrat, potrebujem sa registrovať pred dodaním služby. Je rozsah týchto služieb presne popísaný a vymedzený? V mojom príp. to bude služba spojená s dodaním programu, či aplikácie na web stránku. Dodávka služby bude aj z štátu EU, aj mimo štátov EU.
3. potrebujem sa registrovať zvlásť pri dodaní služby, a zvlásť pri nákupe tovaru z EU, aj mimo EU? Alebo jedna registrácia zahŕňa nákup tovaru, aj služby z EU, aj mimo EU?
4. ak sa zaregistrujem na daňovom úrade ohľadom nákupu služby a tovaru z EU, aj mimo EU, znamená to, že sa stanem platcom DPH a budem predávať tovar s DPH? Alebo je k tomu potrebná ďalšia registrácia?

Ďakujem za pomoc a odpoveď.

Re: Byť alebo nebyť platca DPH - výhody a nevýhody pre...

Dobrý deň,
nuž tak si treba nájsť takého účtovníka, ktorý bude trochu zdatnejší :-)
1. Obrat je potrebné sledovať vždy. Registrácia je v zákone o DPH upravená v §4 až §7a. Existuje viacero povinností. Jednou z nich je obrat pre nákup tovarov a služieb z EÚ.
2. Ak vás zaujímajú bližšie informácie ohľadom registrácie pri nákupe služieb z EÚ a máte čas, skúste si prečítať tento metodický pokyn Daňového riaditeľstva.
3. Ak budete mať pridelené IČ DPH k prvej akejkoľvek registrácii, to vám už ostane. Ale samozrejme vždy keď vám vznikne povinnosť pre registráciu podľa príslušného paragrafu ste povinná podať žiadosť o registráciu. I ked technicky vám už nepridelia nové IČ DPH (každý subjekt má jedno), bude sa na vás vzťahovať povinnosť podávať daňové priznanie podľa zákona o DPH a vykazovať v ňom tie obchody, pre ktoré máte registráciu.
4. To či budete pre dávať tovar a služby s DPH závisí od toho kam ich budete predávať. Ak do EÚ tak budete postupovať podľa zákona o DPH, všeobecne sú takéto dodávky oslobodené od DPH, existujú však určité výnimky. Pokiaľ budete mať registráciu napr. podľa §7 alebo §7a a budete robiť obchody v tuzemsku, teda v SR, tak nie ste v SR registrovaný platiteľ a teda nebudete si môcť ani uplatniť odpočet DPH a vlastne z pohľadu DPH sa vaša firma tvári ako neplatiteľ DPH.

Vzhľadom na to, že máte náročnejšie otázky, odporúčam vám nájsť si dobrého účtovníka alebo daňového poradcu. Mnohí podnikatelia si myslia, že to zvládnu sami, ale niekedy je lepšie zveriť vec profesionálom. Áno, zodpovednosť má vždy konateľ firmy, avšak v prípade externého účtovníka, je riziko kryté a prenášané prostredníctvom zmluvy na účtovníka a v prípade zamestnanca tento má tiež zodpovednosť za vykonávanú prácu.

Re: Byť alebo nebyť platca DPH - výhody a nevýhody pre...

Dobry den,

Prosim Vas, chcel by som sa opytat.

Som novy zivnostnik a som viazany zmluvou so zahranicnou firmou. Momentalne som neplatca DPH. Na zaklade zmluvy im fakturujem 3 veci: Moje vydavky to jest strava cestovne atd ( co je s DPH ) , mesacne leasings ( to je tiez s DPH ) a moje sluzby. Vsetko to davam do jednej faktury kde tieto veci zosumarizujem , a napisem ze niesom platca DPH. Oni mi tuto fakturu odmietaju potvrdit a ziadaju odomna aby som im poslal jednu fakturu na ktorej budu vsetky ceny bez DPH, kedze niesom platcom tak nemozem ani obchodovat s DPH. Ja si myslim ze je to zly postup, lebo na zaklade toho mi vznika strata na mojej strane vo vyske DPH, ktore si od statu nemozem narokovat po skonceni zdanovacieho obdobia. Urcite si myslim ze v tomto pripade sa musim stat platcom, ale v tomto pripade uz im musim vystavovat fakturu aj s DPH a na konci roka si DPH poziadam spet od statu. Aka danova povinnost je v tomto pripade pre mna a aka pre nich? Co je najvyhodnejsie pre mna a pre nich v ramci obchodu? Byt ci nebyt? Ja si myslym ze nebyt, ale jedine ak mi faktury budu preplacat take ako som pisal na zaciatku aj s DPH ( pre sluzby a produkty ktore aj ja nakupujem s DPH ) ale spomeniem ze niesom platca. To sa bude diat iba do 49900EUR.

Vopred dakujem za vysvetlenie, pomoc a cas

Michal

Re: Byť alebo nebyť platca DPH - výhody a nevýhody pre...

Dobrý deň,
Váš odberateľ je platca DPH ? Je registrovaný v niektorom z členských štátov EÚ alebo má registráciu aj v SR ? Aký druh služby poskytujete ? Bez týchto informácií nie je možné správne určiť ďalší postup!

Všeobecne, za predpokladu, že nedodávate špecifické služby (napr. realitná činnosť, ubytovacie služby atď. atď.) a odberateľ má sídlo v niektorom zo štátov EÚ a je v tomto štáte registrovaný ako platiteľ DPH má váš odberateľ pravdu. Fakturovať máte bez DPH a ste povinný sa registrovať ako platiteľ DPH a to ešte pred dodaním tejto služby. Ak ste tak neurobili, máte problém.

Všeobecne ak aj nie ste platiteľom DPH, čo ste písali, že nie ste, vôbec neriešte ceny bez DPH a s DPH, to je úplne irelevantné. Akonáhle nie ste platiteľ DPH pre Vás sú podstatné ceny koncové a teda vrátane DPH. Vy ani nemáte čo vykazovať na svojich faktúrach nejakú DPH.

Re: Byť alebo nebyť platca DPH - výhody a nevýhody pre...

Dakujem pekne...

Zahranicna firma nema sidlo na Slovensku. Sidli v state EU a je platitelom dane. Ja som ich prava ruka a robim pre nich sluzby , ako sprostredkovanie obchodu ( Sales representative ), s tym ze za svoje sluzby si narokujem narok a to je ta moja faktura spojena, doplnena o vydavky ( letenky, strava atd ) a leasingy ktore splacam ja ( ale tieto by mi mali preplacat ) takze + naklady na leasings .

Re: Byť alebo nebyť platca DPH - výhody a nevýhody pre...

Podľa môjho názoru platí to, čo som už napísal, pred samotným dodaním služby ste mali podať žiadosť o registráciu pre DPH a svoje služby fakturovať odberateľovi bez DPH. On si musí už svoju daňovú povinnosť vysporiadať sám.

Re: Byť alebo nebyť platca DPH - výhody a nevýhody pre...

Dobry den prajem,
chystam sa zalozit si zivnost a snazim sa v tom zorientovat a ziskat co najviac informacii. Citam si clanky na tejto stranke, ale vela veciam stale nerozumiem, lebo moje startovacie vedomosti ohladom tychto veci su uplne nulove. Tento clanok sa tyka aj zivnostnikov, ci iba firiem? Neviem, ci som to spravne pochopila, ak nie, opravte ma prosim - ak nezarobim za rok viac ako 49 790 eur, tak nemusim byt platcom dph? Cize ak zarobim do konca tohto roka len asi 3000 eur a buduci rok mozno okolo 13 000 eur, tak sa nemusim vobec registrovat na danovom urade a podavat danove priznanie?
Myslite, ze je vyhodnejsie zalozit si zivnost uz teraz, alebo pockat az do zaciatku noveho roka? Vopred dakujem

Re: Byť alebo nebyť platca DPH - výhody a nevýhody pre...

Dobrý deň,
podľa toho čo ste napísali, úplne ideálne by bolo zveriť vedenie Vášho účtovníctva účtovníkovi, aby ste si nenarobili viac problémov ako úžitku.
Ale k DPH, pochopila ste to dobre, je potrebné aby ste si sledovali svoj obrat (príjem), ak neprekročíte sumu 49 790 Eur, netýka sa Vás povinnosť registrovať sa ako platca DPH, za podmienky, že budete predávať tovar, resp. služby len na Slovensku.
Samozrejme, že ak chcete môžete sa registrovať ako platiteľ DPH dobrovoľne. Len upozorňujem, že v tomto sa menia pravidlá a to už od 1.10.2012. Možno týmto zmenám venujem jeden článok.
Založenie samotnej živnosti je len na Vašom rozhodnutí kedy tak urobíte.

Re: Byť alebo nebyť platca DPH - výhody a nevýhody pre...

Pekny den prajem,
v blizkej dobe mam v plane zalozit sro a rozmyslam ci byt alebo nebyt platcom, ci sa oplati alebo nie. Ci tomu chapem spravne alebo nie.
1.)ak ako platca DPH:
napr. vyfakturujem tovar v hodnote 10 000 € + dph 20% = 12 000 €. Pricom som nakupil na sro (pc,nabytok, palivo.. ) v hodnote 6000 € ,z toho 20 % dph =1000 €. Dph ktore musim zaplatit statu bude v hodnote 2000-1000=1000€ ano??
A zisk, ktory dosiahnem bude 12000 - 6000 - 1000 = 5000 € ?
2.) ako neplatca dph:
vyfakturujem tovar v hodnote 10000 € + ziadna dph. Tovar zaplateny v hodnote 6000€, z toho dph 20% = 1000 €. Dph statu neplatim ziadnu a moj zisk bude : 10000 - 6000 = 4000 € je to tak?

Dakujem pekne za vyjasnenie

Re: Byť alebo nebyť platca DPH - výhody a nevýhody pre...

Zdravím Vás peterr,
ak sa môžem spýtať, venujete sa podvojnému účtovníctvu ? Ak nie, tak potom by Vám na tieto otázky mal bez problémov odpovedať Váš účtovník.
Ad 1.) DPH ste pochopili správne. Do zisku už DPH nepleťte, zisk by ste mali 5000, len to akosi komplikovane počítate.
Ad 2.) ak nie ste platiteľ DPH, tak DPH neriešte, koľko je z čoho 20% a podobne. Nie ste platiteľ, tak Vás to nemusí trápiť :-) Zisk by bol 4000.

Re: Byť alebo nebyť platca DPH - výhody a nevýhody pre...

Dakujem p.Radosovsky za vcasnu odpoved.

Nie nezaoberam sa uctovnictvom a firmu zalozenu este nemam, cize ani uctovnika.
Chcem si len trochu urovnat informacie, ktore su pri urcitych forach trosku pre mna matuce.
Hlavne tento prispevok tykajuci sa platcu/neplatcu DPH:

"
Konkretny priklad
Pridané používateľom admin dňa 30. január 2008 - 15:54

Či sa to oplatí, to záleží ešte na tom, aké máš výdavky - či nakupuješ veľa vecí s DPH. Ak áno, vtedy sa to oplatí, pretože od DPH, ktorú by si mal odviesť štátu si odpočítaš DPH, ktorú si ty zaplatil iným firmám za ich tovar, resp. služby. Napr. ty za rok vyfaktúruješ reklamu za 250000 bez DPH + 47500 DPH (19%). Tých 47500 by si mal odviesť štátu. Ale zároveň nakúpiš pre svoju firmu rôzny tovar a služby, napr. počítač, webhostig, kancelárske potreby, mobil, atď celkovo za 100000 bez DPH + 19000 DPH. Potom od tých 47500 odpočítaš 19000 a rozdiel (28500) odvedieš štátu, čiže vlastne "ušetríš" 19000. Po roku teda zarobíš 250000+47500-100000-28500=169000 Sk. V skutočnosti sa DPH neodvádza ročne, ale štvrťročne, resp. mesačne a toto je celé zjednodušené, iba aby bol jasný princíp.

Keby si nebol platiteľom DPH, tak vyfaktúruješ 250000, žiadna DPH, a nakúpiš tovar za 119000 vrátane DPH, žiadny odpočet DPH robiť nemôžeš, zostane ti 250000-119000=131000 Sk. "

Pytam sa nie je tu chyba 250 000+47500-100000-28500= 169000 € ?
Nechyba tam suma 19 000 za zaplatenu DPH za tovar nakupeny na firmu behom roka???

V celom fore sa to nespominalo a prispevky uz nie je mozne doplnat.

Dakujem za odpoved
Peterr

Re: Byť alebo nebyť platca DPH - výhody a nevýhody pre...

Nuž, fórum je fórum. Priznám sa, nechce sa mi hútať nad metodikou výpočtu "zárobku" v tomto príklade. Môžeme sa baviť o zisku, môžeme sa baviť o cash flow a môžeme sa baviť o DPH ako o samostatných kategóriách. Pripadá mi to trochu pomiešané všetko dokopy, čo z môjho pohľadu chápania problematiky nie je úplne správne. Keď si založíte s.r.o.-čku, iste poveríte niekoho vedením účtovníctva a ten Vám to potom vysvetlí.

Re: Byť alebo nebyť platca DPH - výhody a nevýhody pre...

Peterr, v tom príklade je dosť podstatná veta: ...toto je celé zjednodušené, iba aby bol jasný princíp. Preto to neberte doslovne ako nejaký presný výpočet.

Ak budete platca DPH, budú vás zaujímať dve veci:

  1. Vy budete odvádzať štátu DPH za tovar a služby, ktoré predáte.
  2. Štát vám bude vracať DPH za tovar a služby, ktoré nakúpite.

To je asi najjednoduchšie, ako sa to dá vysvetliť.

Stránky

Dôležité: Dodržujte tieto pravidlá písania príspevkov a komentárov!