Živnosť popri zamestnaní a odvody - môžete ich mať nulové?

Možno sa ocitnete v situácii, keď sa budete chcieť podnikaniu venovať iba ako vedľajšej činnosti popri vašom bežnom zamestnaní.

Môžete mať na to rôzne dôvody.

Vyhovuje vám pocit istého príjmu, ktorý vám poskytuje vaše zamestnanie, chcete si iba privyrobiť, alebo chcete mať podnikanie iba ako akéhosi koníčka popri práci.

Možno sa chcete v budúcnosti naplno venovať podnikaniu, ale nemôžete si dovoliť okamžite odísť z práce a stratiť príjem.

V týchto prípadoch je pre vás vhodným riešením založiť si živnosť popri zamestnaní.

Ako asi viete, živnostníci majú povinnosť platiť každý mesiac odvody do Sociálnej a do zdravotnej poisťovne.

Aké odvody musíte platiť, keď máte živnosť popri zamestnaní?

Zdravotná poisťovňa

Odvody do zdravotnej poisťovne sa platia vo forme preddavkov. Výška preddavku sa určuje na základe vašich príjmov zo živnosti v predchádzajúcom roku.

Keď začínate podnikať, v predchádzajúcom roku ste zo živnosti nemali žiadne príjmy a nie je z čoho vypočítať výšku vašich preddavkov.

Preto pri prevádzkovaní živnosti bez zamestnania ste povinní hneď od založenia živnosti začať platiť preddavky vo výške, ktorá je stanovená ako minimálna. 

V roku 2015 je to 57,68 € a v roku 2016 60,06 € mesačne.

Znamená to, že nižšie preddavky na zdravotné poistné sa už platiť nedajú. To ale platí iba pre živnosť, ktorú nemáte popri zamestnaní.

Keď však prevádzkujete živnosť popri zamestnaní, povinnosť platiť preddavky do zdravotnej poisťovne v minimálnej výške sa na vás nevzťahuje.

Ale pozor, do zdravotnej poisťovne sa musíte aj tak zaregistrovať ako živnostník do 8 dní od začiatku podnikania.

Na rozdiel od živnosti bez zamestnania, po založení živnosti popri zamestnaní si môžete stanoviť výšku vašich preddavkov na zdravotné poistné podľa vášho vlastného uváženia

Môžete si ju stanoviť aj na 0 €.

V nasledujúcom roku vaša zdravotná poisťovňa vykoná ročné zúčtovanie, v ktorom vám podľa vášho príjmu z podnikania v predchádzajúcom roku vypočíta, koľko ste mali zaplatiť na odvodoch. 

Ak ste mali vaše preddavky stanovené na 0 € a v ročnom zúčtovaní vám vyšla povinnosť väčšia ako 0, budete musieť túto sumu jednorazovo doplatiť.

To isté platí aj v prípade, ak si stanovíte vaše preddavky na sumu vyššiu ako 0 €.

Ak vám v ročnom zúčtovaní vyjde vyššia povinnosť, než koľko ste zaplatili na preddavkoch, rozdiel budete musieť doplatiť.

Ale platí to aj naopak. Ak ste zaplatili na preddavkoch viac, než vám vyšlo v ročnom zúčtovaní, zdravotná poisťovňa vám rozdiel vráti.

Teda rozdiel od živnostníkov, ktorí nemajú živnosť popri zamestnaní, si po založení živnosti popri zamestnaní môžete sami určiť, v akej výške budete platiť preddavky na zdravotné poistné.

Je už na vašom rozhodnutí, akú výšku si stanovíte. Môže to byť 0, alebo to môže byť viac.

Pomôckou by pre vás mohlo byť, ak si dokážete urobiť odhad, koľko asi v roku, kedy si zakladáte živnosť, na tejto živnosti zarobíte.

Z tohoto odhadu si vypočítajte, aký asi budete mať vymeriavací základ pre odvody.  Postup nájdete tu: Odvody SZČO

Z vymeriavacieho základu si vypočítajte 14%, alebo 7%, ak ste zdravotne postihnutí a to bude zhruba výška odvodov, ktoré budete mať povinnosť zaplatiť. 

Keď si urobíte takýto odhad, zvážte si, či si chcete stanoviť nulové preddavky.

To znamená, že celú sumu odvodov budete musieť jednorazovo zaplatiť po ročnom zúčtovaní.

Ak vám táto predstava nevyhovuje, radšej si môžete stanoviť nejakú nenulovú sumu. Vyhnete sa tým nutnosti jednorazovo uhradiť prípadný veľký nedoplatok v nasledujúcom roku.

V ročnom zúčtovaní sa tiež dozviete novú výšku vašich preddavkov, ktorú budete platiť od 1.7.

Sociálna poisťovňa

Pri živnosti popri zamestnaní sa odvody do Sociálnej poisťovne platia rovnako, ako pri živnosti bez zamestnania. Nie je medzi nimi žiadny rozdiel.

Od založenia živnosti až do júna nasledujúceho roka nie ste povinní platiť žiadne odvody do Sociálnej poisťovne.

Po založení živnosti nie ste ani povinní prihlasovať sa do Sociálnej poisťovne.

Povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne sa posudzuje vždy k 1.7. (resp. 1.10., ak ste mali odklad daňového priznania).

Povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne vám vznikne až vtedy, ak za zdaňovacie obdobie (kalendárny rok) presiahnete určitú stanovenú výšku príjmu.

Za rok 2014 to je 4 944 €.

Za rok 2015 to je 5 148 €.

Po podaní daňového priznania Sociálna poisťovňa dostane od daňového úradu informáciu o výške vašich príjmov v predchádzajúcom roku.

Na základe týchto údajov vám vypočítajú, či ste, alebo nie ste od 1.7. povinní platiť odvody.

Ak vám vznikne povinnosť platiť odvody, Sociálna poisťovňa vám to oznámi písomne.

V tom prípade vám zároveň oznámia aj to, v akej výške budete odvody platiť.

Podobne, ako pri odvodoch do zdravotnej poisťovne, aj pri odvodoch do Sociálnej poisťovne je stanovená ich minimálna výška.

V roku 2015 je to 136,57 € a v roku 2016 142,20 € mesačne.

Znamená to, že ak vám vznikne povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne, toto je ich najnižšia možná výška.

Záver

Ak si založíte živnosť popri zamestnaní, môžete si stanoviť ľubovoľnú výšku preddavkov na zdravotné poistné. 

Môže to byť aj 0 €.

Pri ročnom zúčtovaní v nasledujúcom roku sa dozviete, či musíte niečo doplatiť a koľko.

Zároveň sa dozviete novú výšku vašich preddavkov.

Do Sociálnej poisťovne nie ste priamo po založení živnosti povinní platiť nič.

V prípade, že vám v nasledujúcom roku po podaní prvého daňového priznania vznikne povinnosť platiť sociálne odvody, Sociálna poisťovňa vám o tom pošle oznámenie.

Odoberajte najnovšie články a videá o podnikaní emailom!

Súvisiace témy: 

Komentáre

zivnost a zamestnanie v zahranici

Pracujem v zahranici UK, na slovensku si chcem otvorit zivnost a aj nadalej pracovat v UK. Ako to bude s podavanim danoveho priznania, z akeho prijmu sa mi vypocitaju odvody do socialnej a zdravotnej poistovne. Iba z prijmu zo zivnosti alebo aj z prijmu z mojho zamestnania v zahranici. Dakujem

Dotaz: Živnosť popri zamestnaní a odvody

Chcel by som sa opýtať, z akého základu sa potom počítajú odvody, keď príjmom sa myslí hrubý príjem, teda tržby a nie zisk. Pr. Ak mám povedzme tržby 1 mil.Sk a zisk 0Sk, odvody platím z čoho?

Živnosť popri zamestnaní a odvody - príjem

Áno, príjmom sa skutočne myslí "hrubý" príjem bez odpočítania výdavkov. Vymeriavacím základom na platenie odvodov do soc. poisť. je polovica základu dane z príjmu a do zdr. poisť. je to základ dane deleno 2,14. Pri živnosti popri zamestnaní nie je stanovený žiadny minimálny vymeriavací základ pre odvody do zdr. poisť., takže pri zisku 0 je vymeriavací základ 0 a teda odvody tiež 0. Do soc. poisť. je minimálny vymeriavací základ vo výške minimálnej mzdy.

Chcela by som sa opytat ze v

Chcela by som sa opytat ze v pripade ze si zalozim zivnost a po roku mi to nepojde a chcem zivnost odhlasit musim za ten rok co som bola zivnostnik, platit nasledujuci rok odvody do socialnej a zdravotnej poistovne? Citala som ze prvy rok sa nemusim prihlasit do socialnej poistovne ale do socilanej poistovne sa musim nahlasit do 8dni. Ako si potom mozem vypocitat odvody do zdravotnej poistovne ak som zivnostnik popri zamestnanik?

po zrušení živnosti

Po zrušení živnosti sa rušia aj odvody SZČO, treba sa ísť odhlásiť zo soc. a zdrav. poisťovne ako SZČO (nahlásiť zrušenie živnosti).

Ako sa stanovujú odvody do zdravotnej poisťovne pri živnosti popri zamestnaní, to je napísané v článku. Do 8 dní od založenia živnosti sa treba prihlásiť do zdrav. poisťovne ako SZČO popri zamestnaní. Stanoví sa výška vymeriavacieho základu (môže byť aj 0). Z tohoto stanoveného vymeriavacieho základu ti v zdrav. posťovni povedia, koľko máš mesačne platiť (je to 14% z vymeriavacieho základu). Ak je vymeriavací základ 0, tak sa neplatí nič. Ale pozor, to, čomu sa ľudovo hovorí platenie "odvodov" na zdravotné poistenie, to je v skutočnosti platenie preddavkov. Každý rok sa robí tzv. ročné zúčtovanie preddavkov na zdravotné poistenie a tam sa vypočíta, koľko mal presne človek v predchádzajúcom roku zaplatiť na zdrav. poistenie podľa jeho skutočného príjmu v tom roku. Ak zaplatil na preddavkoch na odvody menej, než mal podľa skutočného príjmu, musí chýbajúci rozdiel doplatiť. Ak zaplatil viac, musí mu rozdiel poisťovňa vrátiť. Výška preddavkov pre ďalší rok sa určí podľa výsledku ročného zúčtovania, čiže podľa príjmu v predchádzajúcom roku.

Výdavky a živnosť popri zamestnaní

Chcela by som sa spýtať. Manžel začal tento rok podnikať popri zamestnaní. Môže si normálne uplatňovať aj výdavky ako je to u normálneho podnikania? A potom sa počíta do daňového priznanie ponížený základ dane o výdavky? Ďakujem za odpoveď.

zivnosť na slovensku

Mám živnosť na slovensku ale celoročne by som pracoval v ČR sposobom fakturácie práce ako je to s odvodmi a danovým priznaním na slovensku resp. v čechách

Dobrý den, nevím už na

Dobrý den, nevím už na koho se obrátit. Jsem začínající účetní české firmy, která má na slovensku zaměstnance a má ho tam přihlášeného na placení sociálního a zdravotního a daně z příjmu. Potřebovala bych sehnat výši minimálních a maximálních vyměřovacích základů platných pro celý tento rok nemůžete mi nějak pomoci?? Děkuji Ambrosová Veronika avosorbma@seznam.cz
773575781

živnosť popri zamestnani a odvody

Dobrý deň, môj manžel má už štyri roky založenú živnosť popri zamestnaní a napriek nulovým ziskom musí už dva roky platiť odvody do SP (dosahuje hrubý príjem vyšší ako 12 násobok minimálnej mzdy). V Sociálnej poisťovni mu pracovníčka povedala, že to, že má založenú živnosť popri zamestnaní vôbec nehrá rolu a má povinnosť platiť odvody z minimálneho vymeriavaceho základu. Preto sa velmi čudujem, že píšete, že:" Pri živnosti popri zamestnaní nie je stanovený žiadny minimálny vymeriavací zíklad pre odvody do soc. poisť, takže pri zisku 0 je vymeriavací základ 0 a teda odvody tiež 0." Zmenil sa medzičasom zákon? Dakujem za odpoved.

živnosť popri zamestnani a odvody

dankylka, vďaka za upozornenie. Malo to byť "Pri živnosti popri zamestnaní nie je stanovený žiadny minimálny vymeriavací základ pre odvody do zdravotnej poisťovne", nie do sociálnej. Už je to opravené.

popri zamestnaní versus popri skole

Na tomto portali som sa naucila ako a ci platit odvody popri zamestnani. Ja vsak zacinam podnikat popri studiu na vysokej skole. ako je to v takom pripade? dakujem za pomoc:)

chcela by som si otvorit

chcela by som si otvorit maly obchodik so suvenirami v PO ako a kde mam zacat ako postupovat mozem byt nadalej zamestnana a a popri tom zivnostnit?neviem kde zacat?poradte dakujem

živnosť popri zamestnaní

Áno, môžeš byť zamestnaná a popri tom mať živnosť - veď o tom je tento článok. Ako začať - založiť firmu nájdeš v Dôležitých odkazoch.

zaklad dane

Dobry den, chcem si zalozit zivnost porpy zamestnani a viem ze zo zaciatku budem v minuse. odpocita sa mi tento minus zo zivnosti od mojho celkoveho zdanovacieho zakladu? dakujem

zivnost popri zamestnani a prebiehajucej rodicovskej dovolenke

Dobry den chcem sa opytat ako postupovat pri zakladani zivnosti,pricom mam do 05/2009narok na rodicovsku dovolenku a som stale evidovana ako zamestnanec,pricom som pred nastupom na MD bola v TPP na dobu neurcitu.Zivnost by som si chcela zalozit od augusta/2008.Je potrebne nahlasovať staremu zamestnavatelovi moju zivnost alebo dat vypoved?Zatial neviem ci po skonceni RD budem v zivnosti dalej pokracovat ,alebo sa vratim spat na povodne miesto.Cinnost v starom zamestnani sa vobec nezhoduje s cinnostou v ktorej chcem podnikat.Dalej sa chcem opytat kde vsade sa musim odhlasit alebo prihlasit tjs. ci v soc.poistovni treba ohlasit moju zivnost a ako je to so zdravot.poist.Dozvedela som sa tiez ze je dobre platit si dobrovolne poplatky v nezamestnanosti.Je to tak?Dietatko by chodilo do sukromnych jasiel takze viem ze rodicovsky prispevok budem dostavat az do 3rokov dietata.Dakujem Dadka

Pekný den

Som velmi ťažko zrakovo postihnutý a pracujem na živnosť ako masér. Poradí mi niekdo ako sa dostať do povedomia verjnosti a tým si zabezpečiť prácu?

dadka1006:

Nie je treba nič nahlasovať bývalému zamestnávateľovi, ani netreba dávať výpoveď. Či sa po RD vrátite do práce, to sa môžete rozhodnúť až potom. Môžete sa prípadne aj vrátiť do zamestnania a pokračovať v živnosti popri zamestnaní. Prihlásenia do zdr. poisťovne a na daňový úrad zabezpečuje automaticky pri založení živnosti živnostenský úrad. Do soc. poisť. sa netreba prihlasovať až do júna po podaní prvého daňového priznania. Dobrovoľne sa však do soc. poisť. prihlásiť môžete, to je na vás, ako sa rozhodnete. Čo sa týka poistenia v nezamestnanosti (to sa tiež platí do soc. poisť a nie je povinné), tiež si to musí každý sám zvážiť. Keď si to platiť nebudete, tak ušetríte, ale ak budete nezamestnaná, nedostanete podporu. Pre ďalšie info pozrite Založenie živnosti v Dôležitých odkazoch.

zivnostnik a zamestnanec.

Chcel by som sa opytat, ci som to spravne pochopil. Som zamestnanec a teraz si zalozim zivnost. Do socialky sa prihlasim az po prvom danovom priznani, dovtedy neplatim nic, potom budem platit minimalne poplatok z minimalnej mzdy (aj ked budem mat minimalne prijmy a zisk 0). Do zdravotnej poistovne sa prihlasim hned, ale mozem si dat zaklad 0, takze 0 poplatok, po prvom danovom priznani budem mat povedzme 0 zisk, takze ostava stale poplatok do zdravotnej 0 korun? Ak som to nespravne pochopil, opravte ma prosim.

dobrý den ,chcem si

dobrý den ,chcem si otvoriť fitness centrum z predajom doplnkov výživy a chcem sa spýtať či potrebujem vytvoriť s.r.o alebo mi stačí živnosť a ako mám postupovať. DAKUJEM

Živnosť popri materskej

Som druhý rok na rodičovskej dovolenke a chcem si založiť živnosť. Chcem sa opýtať, ako je to so živnosťou na materskej. Môžem si ju založiť a čo všetko na to potrebujem? Budem musieť platiť odvody a kam? Ďakujem

Stránky

Dôležité: Dodržujte tieto pravidlá písania príspevkov a komentárov!