Remeselné živnosti

Čítal som si nejaké info na vašej stránke, ale mám aj nejaké nejasnosti. chcel by som si v blízkej budúcnosti založiť malú stavebnú firmu a vykonávať niektoré z remeselných živností: murárske práce (murárstvo), obkladačské práce - obklady,dlažby, zateplovačské práce a omietkárske práce - vonkajšie a vnútorné omietky. Z uvedených prác som si isty iba pomenovaním "murárstvo", ktoré máte uvedené pod č.19. Ostatné práce neviem presne zaradiť podla vášho rozdelenia. Je možné, že niektoré z nich patria pod voĺné živnosti, ale neviem, ktoré. Takže by som vás poprosil o konkrétne pomenovania mnou uvedených živností, o ktoré budem môcť priamo žiadať.
A ešte jedna dôležitá otázka. Ani na jednu z týchto prác nemám výučný list, ale vykonávam ich už niekoľko posledných rokov v zahraničí. Stačí, keď si spravím nejaký rekvalifikačný kurz na Slovensku? Alebo potrebujem doložiť ešte niečo?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď

Odoberajte najnovšie články a videá o podnikaní emailom!

Remeselná živnosť

Remeselná živnosť Murárstvo zahŕňa:
Vykonávanie murárskych, obkladačských, šamotárskych prác, kladenie keramických podláh pri výstavbe, rekonštrukciách /mimo reštaurátorských prác/ súčasných i historických objektov. Odborné hlavne murárske práce zamerané na realizáciu múrov, klenieb z rôznych materiálov, murovanie kanalizačných stôk a nadväzujúcich kanalizačných a vodárenských objektov. Zhotovovanie vnútorných a vonkajších omietok, žiaruvzdorných výmuroviek, striekanie (torkretovanie). Osadzovanie prefabrikovaných prekladov, schodov, zárubní, okien, zábradlí, rímsových dosák, komínových zostáv a podobne. Vykonávanie konštrukcií zo sklobetónu, kyselinovzdorných podláh a obkladov, vykonávanie špeciálnych izolácií historických objektov, zhotovovanie mozaík (výtvarných podľa umeleckého návrhu) i mozaikových obkladov. Zhotovovanie zateplovacieho systému fasád budov vrátane povrchovej úpravy. Vykonávanie špeciálnych dlažieb (kamenné dosky, benátska dlažba). Obkladačské práce so všetkými druhmi obkladových materiálov vo vzťahu ku živnosti. Vykonávanie opráv žiaruvzdorných výmuroviek, vložkovanie komínov keramickými materiálmi.

Vzdelanie sa dokladuje výučným listom, ak existuje nejaký kurz, môže byť aj to, ale musí to byť v nejakej štátom akreditovanej inštitúcii. Treba si zistiť na odborných učilištiach, či nerobia nejaké kurzy, alebo či sa dá získať výučný list externe, nejakou formou externého štúdia, popri zamestnaní, nadstavbovým štúdiom, alebo podobne.

Podobné voľné živnosti, na ktoré netreba žiadne vzdelanie, ani prax, sú napríklad:
• demolácie, búracie práce, príprava staveniska, terénne úpravy
• vykonávanie tenkostenných omietok stierkovaním
• montáž priečok a zavesných podhľadov suchou technológiou z hromadne vyrábaných dielcov
• obkladanie stien suchým spôsobom
• výmena a osadzovanie okien, osadzovanie parapetov bez úpravy stavebných otvorov
• betonárske práce (prístupové cesty, chodníky, spevnené plochy – ukladanie hotových betónových dielcov),
• obkladanie stien z hotových umelohmotných a drevených profilov
• tapetovacie, maliarske a natieračské práce
• kladenie zámkovej dlažby
• výroba stavebných prefabrikátov, zmesí a výrobkov (panely, kvádre a pod.)
• kladenie textilných dlážkových krytín
• montáž kozubových a komínových systémov z hotových komponentov
• lešenárske práce - montáž a demontáž lešenia
• armovacie práce

REMESELNE ZIVNOSTI

Chcem sa vam velmi pekne podakovat za rozsiahlu odpoved. Velmi ste mi pomohli. Uz som sa kontaktoval so stavebnym ucilistom v mojom meste a je mozne od buduceho skolskeho roka nastupit externe na studium, ktore by som mohol ukoncit zaverecnou skuskou v roku 2009. Dufam, ze uvedene vzdelanie bude postacovat. Taktiez budem mat k dispozicii potvrdenia od zamestnavatelov, ze som v obore murarstva pracoval 3 posledne roky v zahranici.
Tak este raz velmi dakujem

Super

a veľa zdaru v štúdiu aj v podnikaní :)

Stavebníctvo

od 01.10.2007 sa predmet podnikania "vykonávanie stavieb a ich zmien" stal voľným predmetom. Je to čudné, ale je to tak.....takže v súčasnej situácii je asi zbytočné zaťažovať sa externým štúdiom na stavebnom učilišti.....

Uskutočňovanie stavieb

Toto je z materiálu MVSR, odbor živ. podnikania z januára 2008:

Voľná živnosť Uskutočňovanie stavieb a ich zmien zahŕňa

- uskutočňovanie jednoduchých stavieb, drobných stavieb a ich zmien
- uskutočňovanie inžinierskych stavieb
- uskutočňovanie pozemných stavieb

Poznámka:
V rámci živnostenského oprávnenia je možné vykonávať aj:
- prípravné práce pre uskutočňovanie stavieb
- dokončovacie stavebné práce pri uskutočňovaní exteriérov a interiérov

Tiež podľa materiálu MVSR z januára 2008 je Murárstvo remesolnou živnosťou a platí o ňom všetko to, čo som napísal v predchádzajúcom príspevku.

V stavebníctve sa nevyznám, ale voľná živnosť Uskutočňovanie stavieb a ich zmien asi umožňuje iba nejaké jednoduchšie stavby vykonávať, ako je tam aj uvedené: "uskutočňovanie jednoduchých stavieb, drobných stavieb, ...." Aj keď ja neviem, čo sa myslí "jednoduchými" stavbami, ale predpokladám, že stavebníkom to zrejme bude jasné.

Takže to doplnenie si odborného vzdelania asi bude predsa len vhodné.

rucenie

chcem sa vas spitat,keby som chcel robyt kamenara ale namam skolu nato a robym to uz asi 6 rokov.som zamestnanec,a na zivnost chcem ist.moze sa ma niekto zarucit kto ma na to skolu a prax...ale on neni na zivnoste?????????????? dakujem

Re: Remeselné živnosti

Dobry den chcem sa spitat co je okrem zivnosti potrebne na vyrobu betonovych vyrobkov (dlazby, nosnikov, a pod) dakujem

Re: Remeselné živnosti

Dobry den chcem sa opytat urobil som si kurz v akreditovanej spolocnosti kuarz stolarstvo . Co teraz staci ten sertifikat alebo musim este nieco ine vybavit? Dakujem

Dôležité: Dodržujte tieto pravidlá písania príspevkov a komentárov!