Živnosť, rodičovská dovolenka, čiastočný invalidný dôchodok

Chcem sa spýtať, či sa dá založiť živnosť ak som súčasne na rodičovskej dovolenke /ako živnosť popri zamestnaní/, ale aj som čiastočne invalidná, a pred nástupom na MD a následne RD som bola riadne zamestnaná na dobu neurčitú a po skončení RD by som chcela pracovať len na živnosť a nadalej poberat aj čiastočný invalidný dôchodok. Je to možné a za akých podmienok. Dakujem

Odoberajte najnovšie články a videá o podnikaní emailom!

Živnosť, rodičovská dovolenka, čiastočný invalidný dôchodok

Založiť si živnosť a byť súčasne na rodičovskej dovolenke je bez problémov možné, ale je to ako mať klasicky živnosť bez zamestnania, nie je to ako živnosť popri zamestnaní. Pozri aj tému Nárok na rodičovský príspevok.

Ani na čiastočný invalidný dôchodok by to nemalo mať žiadny vplyv. S tým, že narozdiel od neinvalidov nebudeš musieť platiť odvody na invalidné poistenie do sociálnej poisťovne.

Re: Živnosť, rodičovská dovolenka,

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť.
Manžel podniká necelý rok - máme obchodík s textilom, v ktorom pracujem ja - jeho manželka, momentálne na rodičovskej dovolenke. Je pravda, keby bola živnosť na mňa, že by som nemusela platiť odvody do soc. poistovne v čase celej RD? Od júla tohto roku by on už musel začať platiť odvody. Zvažujeme teda, že on by pozastavil svoju živnosť a ja by som si ju založila. Bolo by to možné? Čo všetko by sme museli nanovo riešiť? Napr. potrebovali by sme opäť rozhodnutie hygieny na priestor alebo stačilo by všetko len prehlásiť?
Veľmi by nám to pomohlo neplatiť nadalej odvody, pretože obchodík je stále v rozbehu a stále, stále len investujeme. Ďakujem za cenné rady.

Re: Živnosť, rodičovská dovolenka, čiastočný invalidný dôchodok

Bzuco - keď si na rodičovskej dovolenke, odvody za teba platí štát, až kým sa nestaneš povinne poistenou SZČO. Povinne poistenou SZČO sa staneš, keď tvoj zárobok v predchádzajúcom roku prekročí 12 násobok minimálneho vymeriavacieho základu, čo je v súčasnosti cca 4000 eur (mení sa to každý rok). Potom sa budeš musieť ísť prihlásiť do sociánej poisťovne ako povinne poistená SZČO a sama si platiť odvody, aj keď budeš na rodičovskej dovolenke.

Re: Živnosť, rodičovská dovolenka, čiastočný invalidný dôchodok

Ďakujem za odpoveď. Pomohli ste mi. Vyplýva mi z toho teda, že budúci rok by som aj ja na svoju živnosť musela začať platiť odvody do soc. poisťovne, pretože príjem cez pokladňu - hrubý príjem nám určite prekročí 4000 eur. Je to tak? Čo sa týka preddavkov do zdrav. poisťovne, manžel ich zatiaľ mal vyčíslené na 0 eur, vzhľadom nato, že má živnosť popri zamestnaní.
Ako by sme si ale mohli vypočítať, koľko zaplatí do zdrav. poisťovne za minulý rok? Uvedte nám, prosím jednoduchý príklad. Za minulý rok sme v strate, nie v zisku. dakujem

Dôležité: Dodržujte tieto pravidlá písania príspevkov a komentárov!