Príspevok na podnikanie a rodičovská dovolenka

Prajem pekny uspesny hokejovi vecer :D moja otazka bude vedena k postupu ziskania statneho prispevku. Nakolko som mamina na rodicovskej dovolenke 25mesiac a rozmyslam si zalozit zivnost. Vsade sa pise ze musim byt minimalne 3m evidovana na UP. Su dake zmeny pre mamicky na RD? Ako to je? Musim odist s rodicovskej, ist sa zahlasit na UP a tak? Dakujem

Odoberajte najnovšie články a videá o podnikaní emailom!

Re: Príspevok na podnikanie a rodičovská dovolenka

Dobrý deň prajem,aj ja mám na vás pár otázok.
Momentálne som na predĺženej neplatenej rodičovskej dovolenke,dcera bude chodiť na 4 hodiny do škôlky.Chcela som si založiť remeselnú živnosť -(hand-made hračky a pod.),ale chcela by som aj nejaké veci predávať aj v internetovom obchode,prax mám.Aké sú odvody v takomto prípade,mám nárok na dodáciu od štátu?Ako mám postupovať?
Ďakujem.

Re: Príspevok na podnikanie a rodičovská dovolenka

Dobrý deň Danny, výroba hračiek nie je remeselná živnosť.

Výroba hračiek je voľná živnosť.

Taktiež predaj cez internetový obchod je voľná živnosť s názvom Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod).

To, že sú to voľné živnosti, znamená, že nepotrebujete mať žiadnu prax ani vzdelanie.

Informácie o odvodoch nájdete v tomto článku: Odvody SZČO

Re: Príspevok na podnikanie a rodičovská dovolenka

Dobrý deň,ďakujem za odpoved,ale este by som sa chcela niečo spýtať,chcem si otvoriť zákazkové krajčírstvo,ale chcela by som šiť aj oblečenie ,bytové doplnky a hračky,pod akú kategoriu potom toto všetko spadá?
Pri predĺženej neplatej materskej by odvody platil potom za mňa štát?

Re: Príspevok na podnikanie a rodičovská dovolenka

Danny, vaša živnosť môže obsahovať neobmedzený počet činností.

Každá z tých vecí, čo ste napísali spadá pod inú činnosť. Potrebovali by ste tieto predmety činnosti:

Krajčírstvo a šitie oblečenia patrí pod Odevná výroba.

Bytové doplnky patria pod Textilná výroba.

Hračky patria pod Výroba hračiek a hier.

Neviem, čo je to neplatená materská. Ale predpokladám, že štát za vás odvody neplatí. Odporúčam vám zavolať do sociálnej poisťovne a tam sa na to informovať.

Re: Príspevok na podnikanie a rodičovská dovolenka

Veľmi pekne vám ďakujem Pavol za odpoveď.Som dobrovolne ( nie zo zdravotných dôvodou dieťata,vtedy by som mala nárok na rodičovský prispevok)na predĺženej rodičovskej dovolenke do 6 rokov,nepoberám nič,odvody štátu platí za mňa zdrav.poisťovňa.
Na každý predmet z týchto činností potrebujem kolok?Je nejako obmedzené koľko činností budem mať na živ.liste?

Re: Príspevok na podnikanie a rodičovská dovolenka

Na živnostenskom úrade zaplatíte za každý predmet poplatok 5 eur. To znamená, že za tie tri vyššie uvedené predmety zaplatíte spolu 15 eur. Poplatok môžete zaplatiť kolkami alebo aj v hotovosti.

Nie je nijako obmedzené, koľko činností môžete mať na živnostenskom liste. Môžete ich mať ľubovoľne veľa. A tiež si môžete priebežne hocikedy pridávať ďalšie nové činnosti, ako vám to vyhovuje.

Re:

Ďakujem za informácie.

Re: Príspevok na podnikanie a rodičovská dovolenka

Zdravím, ja sa chcem opýtať: som na rodičovskej dovolenke, v marci mi končí. našla som si prácu ako telefonická anketárka ale musím si otvoriť živnosť. chcem sa opýtať ako je to s platením odvodov, že vraj 1. rok podnikania sa neplatia? ďakujem Mackaničová

Re: Príspevok na podnikanie a rodičovská dovolenka

Dobrý deň, som nezamestnaná a chystám sa využiť príspevok na podnikanie a založiť si živnosť. Ohrozilo by moje podnikanie, prípadne príspvok ak by som počas troch rokov otehotnela a šla na materskú? Ďakujem za odpoveď.

Dôležité: Dodržujte tieto pravidlá písania príspevkov a komentárov!