Pracovná zdravotná služba 1

Na tomto mieste nájdete všetky dôležité informácie, vrátane zoznamu poskytovateľov pracovnej zdravotnej služby.

Pracovná zdravotná služba je služba, ktorú poskytujú odborní zdravotnícki pracovníci so špeciálnou kvalifikáciou. Zamestnávatelia si túto službu objednávajú od firiem, ktoré majú na túto činnosť oprávnenie vydané úradom verejného zdravotníctva.

Úlohou pracovnej zdravotnej služby je okrem iného napríklad hodnotenie zdravotných rizík, ktoré ohrozujú zdravie zamestnancov pri práci a dohliadanie na zdravie zamestnancov v súvislosti s prácou.

Činnosť pracovnej zdravotnej služby a povinnosti podnikateľov vo vzťahu k jej zabezpečovaniu upravujú tieto zákony:
Zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci 124/2006 Z.z.
Zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia 355/2007 Z.z.

Podľa súčasnej legislatívy je každý zamestnávateľ povinný zabezpečiť výkon PZS pre svojich zamestnancov. Táto povinnosť sa vzťahuje na každého zamestnávateľa, bez ohľadu na to, či sa jedná o fyzickú osobu - živnostníka, alebo právnickú osobu - s.r.o., a.s., alebo akúkoľvek inú organizáciu, ktorá má zamestnancov. Nerozhoduje pritom ani počet zamestnancov. Týka sa to každého zamestnávateľa, aj keby mal iba jediného zamestnanca. V súčasnosti podľa § 30, ods. 2 zákona 355/2007 sa povinnosti zamestnávateľa primerane vzťahujú aj na fyzické osoby-podnikateľov, ktoré nezamestnávajú iné fyzické osoby. Toto sa v budúcnosti pravdepodobne zmení, nakoľko sa pripravuje úprava, podľa ktorej podnikateľ, ktorý nikoho nezamestnáva a nevykonáva rizikovú prácu, nebude mať povinnosť zabezpečovať si pracovnú zdravotnú službu.

Ceny za poskytovanie pracovnej zdravotnej služby sa pohybujú v širokom rozpätí, hlavne v závislosti od náročnosti posudzovaného pracovného prostredia a povahy posudzovanej práce. Keďže ceny za poskytovanie PZS nie sú upravené žiadnym predpisom, je na jednotlivých poskytovateľoch PZS, aké ceny si stanovia. V cenách jednotlivých poskytovateľov existujú často značné, niekedy aj niekoľkonásobné rozdiely. Ročný poplatok sa teda odhadom môže pohybovať zhruba od 800 Sk až po niekoľko tisíc Sk za každého zamestnanca. Presné sumy je potrebné konzultovať s konkrétnymi poskytovateľmi PZS.

Zoznam firiem oprávnených vykonávať činnosť pracovnej zdravotnej služby
(kliknite na názov kraja, alebo okresu)

Banskobystrický kraj Bratislavský kraj Košický kraj Nitriansky kraj
Okresy:
Banská Bystrica
Banská Štiavnica
Brezno
Detva
Krupina
Lučenec
Poltár
Revúca
Rimavská Sobota
Veľký Krtíš
Zvolen
Žarnovica
Žiar nad Hronom
Okresy:
Bratislava
Bratislava 2
Bratislava 3
Bratislava 4
Bratislava 5
Malacky
Pezinok
Senec
Okresy:
Gelnica
Košice
Košice 1
Košice 2
Košice 3
Košice 4
Košice okolie
Michalovce
Rožňava
Sobrance
Spišská Nová Ves
Trebišov
Okresy:
Komárno
Levice
Nitra
Nové Zámky
Šaľa
Topoľčany
Zlaté Moravce
Prešovský kraj Trenčiansky kraj Trnavský kraj Žilinský kraj
Okresy:
Bardejov
Humenné
Kežmarok
Levoča
Medzilaborce
Poprad
Prešov
Sabinov
Snina
Stará Ľubovňa
Stropkov
Svidník
Vranov nad Topľou
Okresy:
Bánovce nad Bebravou
Ilava
Myjava
Nové Mesto nad Váhom
Partizánske
Považská Bystrica
Prievidza
Púchov
Trenčín
Okresy:
Dunajská Streda
Galanta
Hlohovec
Piešťany
Senica
Skalica
Trnava
Okresy:
Bytča
Čadca
Dolný Kubín
Kysucké Nové Mesto
Liptovský Mikuláš
Martin
Námestovo
Ružomberok
Turčianske Teplice
Tvrdošín
Žilina
Odoberajte najnovšie články a videá o podnikaní emailom!

Súvisiace témy: 

Komentáre

pracovna zdravotna sluzba

mozetemi poradit ak zamestnavam 1 človeka na Dohodu o pracovnej činnosti na 1 hod. denne v svadobnej agenture a uz nemam ineho zamestnanca som povinna mat lekara-PZS pre seba a zamestnanca?
Ak ano hladat ho v obvode podla miesta trvaleho bydliska alebo to moze byt hocikto vramci mesta.
Ak este nemam PZS co mi hrozi?
dakujem

pracovna zdravotna sluzba

Aj v tomto prípade by ste podľa súčasných predpisov mali zabezpečiť PZS. Podľa § 57, odsek 46 zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia sú pokuty od 5 000 Sk do 3 000 000 Sk. Môžete využiť služby ktorejkoľvek PZS, to je na vás, ktorú si vyberiete. Pripravuje sa novelizácia predpisov, podľa ktorej už PZS bude povinná už iba pre rizikové povolania.

Pracovná zdravotná služba

V novelizácii zákona platného od 1.5.2008 som neobjavil zrušenie povinnosti mať PZS pre firmy, ktoré nemajú rizikové povolania. Musíme mať zmluvu s PZS keď máme povolania zaradené len v kategóriách 1. a 2. ?

PZS

Podľa mňa by mala mať zabezpečenú PZS každá firma,aj 1-2 kategorizácia musí mať PZS.je to v zákone.

PZS

Ak firma má povolania zaradené do 1. a 2. kategórie, nemusí mať podpísanú dohodu s PZS. Musí ale zabezpečiť zdravotnú starostlivosť, t.zn. u svojich zamestnancov zabezpečiť preventívne zdravotné prehliadky u obvodných lekárov každého zamestnanca (hradí firma) alebo ako???

PZS

Ale v novele zákona je to iba pre firmy, ktoré majú menej ako 19 zamestnancov, kto má viac je povinný mať zmluvu s PTZ. ?!

PZS

chcem sa spýtať, či je povinná PZS pri kategórii 1 a 2,keď máme 102 zamestnancov?Jedná sa o školstvo

PZS

PZS je povinhá zo zákona,resp.je povinné zamestnávať spôsobilých zamestnancov,čo môže PZS sabzpečiť vrámci dohľadu a preventývnych prehliadok.Odporúčam PZS Komerčná zdravotná kancelária-Nitra.

podnikanie

chcela by som sa opýtať,či na vytvorenie a prevádzkovanie relax.centra vybaveného prístrojmi na formovanie a relax.tela stačí zdrav.vzdelanie,alebo treba mať aj nejaké certifikáty ..resp.stačia certifikáty firmy,ktorá vybaví centrum svojimi prístrojmi??ďakujem

Re: Pracovná zdravotná služba

Pracujem v zahraniči a som zamestnany vo svojej s.r.o.čke kde som aj konateľom .V zahraniči nas školia na všetky možne bezpečnosti a niekedy aj 1 až 2 krat mesačne potrebujem mať aj ja PZS.Pracujem ako potrubar.