Home 2 Diskusné Fóra Diskusia o podnikaní, otázky a odpovede, porada Živnosť, rodičovská dovolenka, čiastočný invalidný dôchodok

Táto téma obsahuje 6 odpovedí, má 4 hlasy, a bola naposledy aktualizovaná používateľom  Robertus pred 6 rokmi, 2 mesiacmi.

Zobrazujú sa príspevky 7 - 1 cez 7 (z 7 celkovo)
 • Autor
  Príspevky
 • #23922

  Anonymný

  Chcem sa spýtať, či sa dá založiť živnosť ak som súčasne na rodičovskej dovolenke /ako živnosť popri zamestnaní/, ale aj som čiastočne invalidná, a pred nástupom na MD a následne RD som bola riadne zamestnaná na dobu neurčitú a po skončení RD by som chcela pracovať len na živnosť a nadalej poberat aj čiastočný invalidný dôchodok. Je to možné a za akých podmienok. Dakujem

  #24770

  Anonymný

  Založiť si živnosť a byť súčasne na rodičovskej dovolenke je bez problémov možné, ale je to ako mať klasicky živnosť bez zamestnania, nie je to ako živnosť popri zamestnaní. Pozri aj tému Nárok na rodičovský príspevok.

  Ani na čiastočný invalidný dôchodok by to nemalo mať žiadny vplyv. S tým, že narozdiel od neinvalidov nebudeš musieť platiť odvody na invalidné poistenie do sociálnej poisťovne.

  #27505

  bzuco
  Participant

  Dobrý deň, chcela by som sa poradiť.
  Manžel podniká necelý rok – máme obchodík s textilom, v ktorom pracujem ja – jeho manželka, momentálne na rodičovskej dovolenke. Je pravda, keby bola živnosť na mňa, že by som nemusela platiť odvody do soc. poistovne v čase celej RD? Od júla tohto roku by on už musel začať platiť odvody. Zvažujeme teda, že on by pozastavil svoju živnosť a ja by som si ju založila. Bolo by to možné? Čo všetko by sme museli nanovo riešiť? Napr. potrebovali by sme opäť rozhodnutie hygieny na priestor alebo stačilo by všetko len prehlásiť?
  Veľmi by nám to pomohlo neplatiť nadalej odvody, pretože obchodík je stále v rozbehu a stále, stále len investujeme. Ďakujem za cenné rady.

  #27506

  Robertus
  Participant

  Bzuco – keď si na rodičovskej dovolenke, odvody za teba platí štát, až kým sa nestaneš povinne poistenou SZČO. Povinne poistenou SZČO sa staneš, keď tvoj zárobok v predchádzajúcom roku prekročí 12 násobok minimálneho vymeriavacieho základu, čo je v súčasnosti cca 4000 eur (mení sa to každý rok). Potom sa budeš musieť ísť prihlásiť do sociánej poisťovne ako povinne poistená SZČO a sama si platiť odvody, aj keď budeš na rodičovskej dovolenke.

  #27516

  bzuco
  Participant

  Ďakujem za odpoveď. Pomohli ste mi. Vyplýva mi z toho teda, že budúci rok by som aj ja na svoju živnosť musela začať platiť odvody do soc. poisťovne, pretože príjem cez pokladňu – hrubý príjem nám určite prekročí 4000 eur. Je to tak? Čo sa týka preddavkov do zdrav. poisťovne, manžel ich zatiaľ mal vyčíslené na 0 eur, vzhľadom nato, že má živnosť popri zamestnaní.
  Ako by sme si ale mohli vypočítať, koľko zaplatí do zdrav. poisťovne za minulý rok? Uvedte nám, prosím jednoduchý príklad. Za minulý rok sme v strate, nie v zisku. dakujem

  #27520

  Robertus
  Participant

  Keď ste v strate, bude platiť odvody do zdravotnej poisťovne v minimálnej výške. V súčasnosti je to 47,58 eur mesačne. Pozri si túto stránku, tam je to podrobnejšie vysvetlené: Odvody SZČO

  #27509

  eva.szabova
  Participant

  Ešte doplním, že na rodičovskej dovolenke ani nemáš povinnosť platiť minimálne zdravotné odvody, len v ročnom zúčtovaní potom 14% zo zisku.

  Odkaz od administrátora pre eva.szabova: Pravidlá písania diskusných príspevkov a komentárov

Zobrazujú sa príspevky 7 - 1 cez 7 (z 7 celkovo)

Musíte byť prihlásený any ste mohli odpovedať na túto tému

Zatvoriť menu
Tieto webové stránky nedávno prešli na nový lepší systém. Heslá zo starého systému do nového nie je možné preniesť. Preto je potrebné, aby si používatelia, ktorí sa zaregistrovali ešte na starom systéme, vytvorili nové heslo. Ďakujeme za pochopenie.