Home Diskusné Fóra Diskusia o podnikaní, otázky a odpovede, porada Príspevok na podnikanie a rodičovská dovolenka

Táto téma obsahuje 10 odpovedí, má 5 hlasov, a bola naposledy aktualizovaná používateľom  beata pred 1 rokom, 10 mesiacmi.

Zobrazujú sa príspevky 11 - 1 cez 11 (z 11 celkovo)
  • Autor

katana11
    Participant

Prajem pekny uspesny hokejovi vecer :D moja otazka bude vedena k postupu ziskania statneho prispevku. Nakolko som mamina na rodicovskej dovolenke 25mesiac a rozmyslam si zalozit zivnost. Vsade sa pise ze musim byt minimalne 3m evidovana na UP. Su dake zmeny pre mamicky na RD? Ako to je? Musim odist s rodicovskej, ist sa zahlasit na UP a tak? Dakujem

Danny
    Participant

Dobrý deň prajem,aj ja mám na vás pár otázok.
    Momentálne som na predĺženej neplatenej rodičovskej dovolenke,dcera bude chodiť na 4 hodiny do škôlky.Chcela som si založiť remeselnú živnosť -(hand-made hračky a pod.),ale chcela by som aj nejaké veci predávať aj v internetovom obchode,prax mám.Aké sú odvody v takomto prípade,mám nárok na dodáciu od štátu?Ako mám postupovať?
    Ďakujem.

Dobrý deň Danny, výroba hračiek nie je remeselná živnosť.

Výroba hračiek je voľná živnosť.

Taktiež predaj cez internetový obchod je voľná živnosť s názvom Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod).

To, že sú to voľné živnosti, znamená, že nepotrebujete mať žiadnu prax ani vzdelanie.

Informácie o odvodoch nájdete v tomto článku: Odvody SZČO

Danny
    Participant

Dobrý deň,ďakujem za odpoved,ale este by som sa chcela niečo spýtať,chcem si otvoriť zákazkové krajčírstvo,ale chcela by som šiť aj oblečenie ,bytové doplnky a hračky,pod akú kategoriu potom toto všetko spadá?
    Pri predĺženej neplatej materskej by odvody platil potom za mňa štát?

Danny, vaša živnosť môže obsahovať neobmedzený počet činností.

Každá z tých vecí, čo ste napísali spadá pod inú činnosť. Potrebovali by ste tieto predmety činnosti:

Krajčírstvo a šitie oblečenia patrí pod Odevná výroba.

Bytové doplnky patria pod Textilná výroba.

Hračky patria pod Výroba hračiek a hier.

Neviem, čo je to neplatená materská. Ale predpokladám, že štát za vás odvody neplatí. Odporúčam vám zavolať do sociálnej poisťovne a tam sa na to informovať.

Áno, keď chcete žiadať o príspevok na podnikanie, musíte byť minimálne tri mesiace evidovaná na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie.

Pozrite tieto témy:
    Živnosť a rodičovská dovolenka, odvody, rodičovský príspevok
    Príspevok na podnikanie

Danny
    Participant

Veľmi pekne vám ďakujem Pavol za odpoveď.Som dobrovolne ( nie zo zdravotných dôvodou dieťata,vtedy by som mala nárok na rodičovský prispevok)na predĺženej rodičovskej dovolenke do 6 rokov,nepoberám nič,odvody štátu platí za mňa zdrav.poisťovňa.
    Na každý predmet z týchto činností potrebujem kolok?Je nejako obmedzené koľko činností budem mať na živ.liste?

Na živnostenskom úrade zaplatíte za každý predmet poplatok 5 eur. To znamená, že za tie tri vyššie uvedené predmety zaplatíte spolu 15 eur. Poplatok môžete zaplatiť kolkami alebo aj v hotovosti.

Nie je nijako obmedzené, koľko činností môžete mať na živnostenskom liste. Môžete ich mať ľubovoľne veľa. A tiež si môžete priebežne hocikedy pridávať ďalšie nové činnosti, ako vám to vyhovuje.

Danny
    Participant

Ďakujem za informácie.

Lubica79
    Participant

Zdravím, ja sa chcem opýtať: som na rodičovskej dovolenke, v marci mi končí. našla som si prácu ako telefonická anketárka ale musím si otvoriť živnosť. chcem sa opýtať ako je to s platením odvodov, že vraj 1. rok podnikania sa neplatia? ďakujem Mackaničová

beata
    Participant

Dobrý deň, som nezamestnaná a chystám sa využiť príspevok na podnikanie a založiť si živnosť. Ohrozilo by moje podnikanie, prípadne príspvok ak by som počas troch rokov otehotnela a šla na materskú? Ďakujem za odpoveď.

Zobrazujú sa príspevky 11 - 1 cez 11 (z 11 celkovo)

Musíte byť prihlásený any ste mohli odpovedať na túto tému

Zatvoriť menu
Tieto webové stránky nedávno prešli na nový lepší systém. Heslá zo starého systému do nového nie je možné preniesť. Preto je potrebné, aby si používatelia, ktorí sa zaregistrovali ešte na starom systéme, vytvorili nové heslo. Ďakujeme za pochopenie.