Živnosť – podnikateľský alebo súkromný účet

Živnosť – podnikateľský alebo súkromný účet

Otázka:

Ak mám živnosť, je bezpodmienečne nutné mať založený zvlášť podnikateľský účet?

Môžem na podnikanie používať aj môj súkromný bežný účet?

Odpoveď:

Ak máte živnosť, nie je bezpodmienečne nutné mať podnikateľský účet. Ak chcete, môžete na podnikanie používať aj váš súkromný bežný účet.

Avšak nie je to príliš praktické riešenie. Budete mať zbytočne pomiešané súkromné a firemné peniaze.

Taktiež budete zbytočne ukazovať vaše súkromie – výpisy z vášho súkromného účtu – účtovníkovi, ktorý vám bude spracovávať účtovníctvo.

Napriek tomu, že to nie je povinné, aj tak je podľa môjho názoru pre živnostníka lepšie mať na podnikanie zvlášť podnikateľský účet.

Pamätajte tiež na to, že všetky účty, ktoré budete používať v podnikaní, musíte nahlásiť daňovému úradu (na základe § 67 zákona o správe daní).

Účet alebo účty, ktoré už máte založené, keď sa prihlasujete na daňový úrad, nahlásite hneď pri prihlásení.

Účty, ktoré si založíte neskôr, musíte potom nahlásiť do 30 dní.

Ak účet zrušíte, túto skutočnosť musíte tiež nahlásiť na daňový úrad do 30 dní.

Tento článok má 19 komentárov

  1. tak pravdepodobne zajdem do banky a vytvorim si novy bezny ucet a ten naviazem na zivnost. Aby sa to nemiesalo so sukromnym uctom. Moze to byt takto ?

  2. Môže to tak byť. Ešte by som vám radil pozrieť si aj ponuku podnikateľských účtov vo vašej banke. Podnikateľské účty majú už väčšinou v základnom poplatku zahrnuté väčšie množstvo pohybov na účte, kartu, prípadne iné služby, za ktoré by ste pri bežnom účte museli platiť zvlášť. Záleží to od konkrétnej banky. Niekedy je výhodnejší podnikateľský účet, niekedy bežný. Treba si to porovnať.

  3. Zdravím Vás, niekde som sa dočítala, že ak živnostník používa svoj súkromný účet na podnikanie je povinný túto skutočnosť oznámiť daňovému úradu do 15 dní. Je to pravda?

  4. Dobry den, prosim o informaciu: Kedze som zila vo Velkej Britanii, mam tam zalozeny bankovy ucet. Teraz som si zalozila zivnost a moja hlavna cinnost je poskytovanie administrativnych a marketingovych sluzieb pre organizaciu vo Velkej Britanii (pre ktoru som doteraz pracovala ako zamestnanec). Mozem pouzivat anglicky bankovy ucet na podnikanie? Ak ano, mam to niekam nahlasit? Vdaka!

  5. Ja by som sa chcela informovať o tom že keď je voči vám vedená exekúcia a zakladáte si živnosť, čo všetko musíte urobiť aby vám nezablokovali hned ten živnostenský účet? exekúcia nieje predmetom živnosti.

  6. Mirat – Môžete účet používať. Musíte ho nahlásiť na daňový úrad.

    anavi – Isté to nie je. Skúste a uvidíte, čo bude.

  7. Prontoo – neprikazuje vám to žiadny zákon, ale platí pre vás to isté, čo je napísané hore v článku. Môj názor je taký, že je lepšie mať zvlášť podnikateľský účet.

  8. Môžem si do nákladov účtovať poplatky s osobného účtu ked ho používam na podnikanie a nie je založený na IČO ale na RČ… práve pre nižšie poplatky?

  9. Chcem sa opýtať:

    Ak budem podnikať na švagrovú živnosť( fyzická osoba )  môžem si otvoriť účet v banke na svoje meno?

    Je potrebné nahlásiť tento účet na daňový úrad?

    Ďakujem 🙂

     

  10. Scerbi – podnikať na švagrovu živnosť nie je legálne.

    Čo sa týka účtu, každý účet, na ktorom sú peniaze z podnikania je potrebné nahlásiť na daňový úrad.

  11. Dobry den,

    viete mi prosim poradit ako ci mozem  urobit bankovy prevod z podnikatelskeho uctu na sukromny ? S tym, ze tieto peniaze potom budem pouzivat na sukromne naklady – nie na podnikatelske ? alebo je lepsie si vybrat peniaze v hotovosti z podnikatelskeho uctu ?

    Dakujem

  12. Prevod z podnikateľského účtu na súkromný si môžete urobiť. Peniaze môžete použiť na súkromné účely. (Ale platí to iba pre živnosť, nie pre s.r.o.)

  13. Ak mám založenú živnosť od 1. septembra 2015 a zabudla som nahlásiť respektíve nevedela som ot om svoj účet na daňový úrad do 15 dní čo mám robiť prosím poradte mi. Ďakujem veľmi pekne. Sládeková 

  14. Dobry den,

    moze pravnicka osoba s.r.o., (v ktorej je jeden konatel), vyuzivat osobny bankovy ucet konatela pre podnikatelske ucely tejto s.r.o.? Prikazuje nejaky zakon, ze pravnicka osoba s.r.o. musi mat v banke otvoreny firemny ucet a pouzivat v uctovnictve vyhradne iba firemny ucet?

    dakujem za odpoved

Pridaj komentár

Zatvoriť menu

Tieto webové stránky nedávno prešli na nový lepší systém.

Heslá zo starého systému do nového nie je možné preniesť.

Preto je potrebné, aby si používatelia, ktorí sa zaregistrovali ešte na starom systéme, vytvorili nové heslo.

Ďakujeme za pochopenie.